menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Depremde çocuk olmak!

Depremin artçı sarsıntıları devam ederken, Psikolog Arzu Ersoy, depremin çocukların psikolojilerini yetişkinlere oranla daha farklı etkilediğini söyledi.
19 Ocak 2022, Çarşamba

Önceki gün Sarıoğlan merkez üssü olarak kayıtlara geçen  4.9 şiddetinde gerçekleşen  depremin artçı sarsıntıları devam ediyor. Akşam en büyüğü 3 şiddetinde olmak üzere 3 deprem meydana gelirken, dün sabah 10.30’da Talas merkezli 1.4 şiddetinde bir sarsıntı daha gerçekleşti. 

Kandilli Rasathanesi’nden edinilen bilgilere göre depremin artçı sarsıntıları devam ederken, Psikolog Arzu Ersoy, depremin çocukların psikolojilerini yetişkinlere oranla daha farklı etkilediğini söyledi.

Arzu Ersoy, Çocuklarda da yetişkinler gibi depreme karşı verilen tepkilerin farklılaşabildiğini anımsatarak, “Çocuklar öncelikle ebeveynlerinin duygu ve davranışlarını model alabilirler. Çok kaygılı ebeveyn doğal olarak bu kaygıyı çocuğuna da yansıtabilir” dedi.

Çocuklarla  daha fazla zaman geçirilmesini öngören Ersoy, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 “Çocuğunuz sizi daha fazla yanında isteyebilir. Onlara dokunun, sarılın. Bu tür fiziksel temas çocukları rahatlatır. Gerginliklerini azaltmak için onlara oyun oynama fırsatı sağlayın. Daha büyük çocukların sizinle ayrıntılı konuşmasına izin verin, duygu ve düşüncelerini ifade etmeleri için onları destekleyin. Merak ettiklerini ve sordukları soruları onların anlayabileceği biçimde cevaplandırmaya çalışın. Sevginizi, korkularını ve kaygılarını anladığınızı gösterin.”

>>Dilek Bayram

Diğer GÜNCEL Haberler

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır