menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Çiftçilerin borçları 5 yılda 5 kat arttı

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri’deki çiftçilerin takipteki borçlarının 5 yılda 5 kat arttığını belirterek, “Kayserili çiftçinin 76 milyon TL kredi borcu yasal takibe düşmüştür. Bu zor günlerde, çiftçimizin borçlarının ödeme koşulları da dikkate alınarak, faizsiz olarak uzun vadeli yapılandırılması gerekmektedir” dedi. Ataş, aynı zamanda sulama ücretleri konusunda da icra şoku yaşayan çiftçilerin sesi oldu.
20 Kasım 2020, Cuma

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, vatandaşın sorunlarına yönelik mücadelesini sürdürüyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) iktidarı uyaran ve sorunların çözümüne yönelik çağrı yapan Ataş, yine çiftçilerin sesi oldu. Kayseri’de çiftçilerin borçları nedeniyle zor günler yaşadıklarını kaydeden Ataş, beş yılda takipteki çiftçi borçlarının 5 kat arttığını söyledi.

Milletvekili Dursun Ataş, “BDDK 2020 yılı sektör kredi verilerini açıkladı. Seçim bölgem Kayseri’deki çiftçilerin takipteki borçları beş yılda beş kat artmış. 2015 yılında Kayseri’de kullanılan tarımsal kredi miktarı 885 milyon TL iken, bu kredinin yüzde 1,4’ü 12 milyon TL’si takipteydi. 2020 yılında kullanılan tarımsal kredi miktarı 2015’e göre yüzde 145 oranında artarak 2 milyar TL’ye yükselmiştir. Takipteki kredi oranı ise 2015’e göre yüzde 502 artarak 76 milyon TL’ye çıkmıştır. Görüldüğü gibi Kayserili çiftçi sürekli borçlanmış, borcunu ödeyememiştir. Ekonomik krizin giderek derinleştiği bu zor günlerde çiftçilerimizin borçlarının ödeme koşulları da dikkate alınarak faizsiz olarak uzun vadeli yapılandırılması gerekmektedir” dedi.

Diğer yandan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ilçelerindeki çiftçilerin sulama borçları konusuna da dikkat çekerek, “Yerel seçimler öncesi şikâyetler üzerine AKP belediye başkanları buradaki çiftçilerimize suyu kullanmaya devam etmelerini, herhangi bir ücretin alınmayacağını söylemişlerdir ancak geçtiğimiz günlerde çiftçilerimiz icra evraklarının gelmesiyle şok olmuştur. Çiftçilerimize normal sulama ücretlerinin 2 katı ceza kesilmiştir. AKP’nin tarım politikaları yüzünden zaten zor durumdaki çiftçilerimize kesilen bu borçlar silinmeli, bu tür sulamalar ücretsiz olmalı, hükümet üreticinin yanında olmalıdır” çağrısını da yineledi. Kurumsal Haber

Diğer SİYASET Haberler

 
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır