menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

CHP İl Başkanı Özer, Pakdemirli’ye tepki gösterdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Kayseri ziyaretinde yaptığı, “Türkiye kendi kendine yeten 7 ülkeden biridir.” açıklamasına tepki gösterdi.
22 Şubat 2020, Cumartesi

Konuyla ilgili yazılı açıklamasında, Türkiye’de AK Parti iktidarı döneminde tarım ve hayvancılığın bitme noktasına geldiğini kaydeden Özer, Türkiye’nin sığır ithalatında dünya ikincisi, Avrupa birincisi olduğunu hatırlattı. Özer, “Bugün bir Türkiye gerçekleri var, bir de AKP’nin gerçekleri var. Örneğin AKP’nin enflasyonu yüzde 10’lar seviyesinde geziyor, ama hiç hesap bilmeyen vatandaşlarımızda biliyor ki gerçek enflasyon bunun çok çok üstünde. Zaten AKP işçinin memurun ücretine gelince kendi enflasyonunu baz alıyor, ama doğalgaza, vergi ve harçlara gelince Türkiye gerçeklerini baz alarak yüzde 50’lere varan zamlar yapıyor” diye konuştu.

Açıklamaların tutarsız olduğunu belirten Özer, “Dün, ‘Türkiye’de para var ki ithalat’ yapıyoruz diye saman ithalatını savunmaya çalıştığını unutan Sayın Bakan bugün kendi kendini yalanlıyor.  Sayın Bakan unutmuş, biz kendisine bir hatırlatma yapalım: Türkiye; Rusya, Almanya, Fransa, Ukrayna’dan buğday; İngiltere ve Hırvatistan’dan arpa; Gürcistan’dan saman; Türkmenistan ve Hindistan’dan pamuk; Arjantin ve Brezilya’dan mısır; Vietnam, Tayland’dan çeltik ve pirinç; Mısır ve Çin’den kuru fasulye; Kanada’dan nohut ve yeşil mercimek; Ukrayna ve Kanada’dan bezelye; Bulgaristan’dan kurbanlık koyun; Şili, Uruguay ve Fransa’dan büyükbaş hayvan; Sırbistan’dan lop et ithal ettik. Bu listeyi çok daha uzatabiliriz . Maalesef Sayın Bakanın Türkiye’de tarım ve hayvancılığı bitirme noktasına getirdiklerinden de haberi yok. Madem Sayın Bakanın söylediği gibi kendi kendimize yeten bir ülkeyiz, bunca ithalatı neden yapıyoruz. Yoksa Sayın Bakan kendinden önceki AKP’li tarım bakanlarına özendi de, Fransız çiftçisine katkılarından dolayı Fransa’dan şövalye unvanı almak için mi ithalata yükleniyor.” ifadelerini kullandı.

 

Diğer GÜNCEL Haberler

 
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır