menüler
HAVA DURUMU

Bu Mektuba Kalıcı Cevap; Buruşturup Geri Göndermektir

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın skandal mektubuna tepki göstererek, "Bu mektuba verilecek en kalıcı cevap buruşturup iadeyi taahhütlü gerisin geriye göndermektir" dedi.
15 Haziran 2019, Cumartesi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’da bir otelde düzenlenen programda muhtarlarla bir araya geldi. 
 
Programda açıklamalarda bulunan Bahçeli 31 Mart mahalli idareler seçimlerinden sonra yaptığı “yeni sistem” önerisini hatırlatarak, “Demiştim ki 30 büyükşehir belediye başkanı seçilsin. Seçilenler de alt belediyeleri doğrudan belirlesin direk tayin etsin. Kendi içinde son derece tutarlı olan bu teklifim ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı ve meclis tablosu arasında bariz bir tutarlılık denge ve uyum sağlanmış olacaktır. İstanbul’da 25 ilçede Cumhur İttifakı seçimi kazanmıştır. 25 ilçede başarılı olan Cumhur İttifakını İBB Başkanı seçiminde haksız ve hukuk şekilde de olsa önünün kesilmesi demokrasi açığıdır. İlçelerde yeşeren iradenin büyükşehire yansımaması pek çok soruna davetiye çıkaracaktır. Bunlarda birisi Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Belediye Meclis tablosu arasındaki anormal farklılık ve uyumsuzluktur. Yani CHP büyükşehir belediye başkan adayı seçilmiş kazanmış olsaydı bile İstanbul’da nasıl çalışacak, İstanbullu kardeşlerimize nasıl hizmet edecekti. İstanbullular belediye meclisindeki tartışmalarla, hatta kavgalarla ve gerilimlerle meşgul edilmeyecek miydi. Çoğunluğu Cumhur ittifakında olduğu bir meclis yapısından karalar nasıl alınacaktı. Bizim bu değerlendirmelerimizi maalesef istismar edenler oldu. Bilhassa muhtarlıkların kaldırılmasını istediğimiz iddia eden yalancılar boy gösterdiler. Muhtarlıkların kaldırılması hususunda kesinlikle bir görüşümüz yoktur. Olmamıştır. Muhtarlıkları kaldırılması utanmadan sıkılmadan en küçük pişmanlık duymadan diline dolayanlar müfteri ve kötü niyetlidir. Muhtarlarımız demokrasimizin itibarıdır. Devletin mahalledeki gözüdür kulağıdır nefesidir” ifadelerini kullandı. 
 
“ABD’nin şımarıklığı, tehdit dili şirazesinden çıkmıştır” 
 
ABD ile yaşanan S-400 anlaşmazlığına da değinen Bahçeli, “Türkiye köşeye sıkıştırılmak isteniyor. ABD ile yaşanan S-400 anlaşmazlığı derinleşirken, günden güne boyut değiştiriyor. Müttefiklik hukuku tahrip edile edilerek kırılma noktasına gelmiş bulunuyor. Türkiye tam bağımsız bir ülkedir. Bu konuda kuşku ve tereddüdü olan varsa ya cahil ya işbirlikçisidir. Kimden hangi silahı alacağımızın kararını yalnızca biz veririz. Bu kapsamda ABD’nin şımarıklığı, kabalığı, tehdit dili şirazesinden çıkmıştır. Türkiye sömürge ülkesi değildir. Türkiye rica ile minnet ile icazet ve izin ile kurulmuş köhne bir devlet hiç değildir. Büyük bir tarihimiz vardır. Üzerine gölge düşmesine müsaade etmeyeceğimiz egemenlik haklarımız vardır. ABD’nin S-400 üzerinden Türkiye’yi ablukaya alma çabası dostane bir tavır değildir” şeklinde konuştu. 
 
"Bu mektuba verilecek en kalıcı cevap buruşturup iadeyi taahhütlü gerisin geriye göndermektir" 
 
ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın skandal mektubuna da tepki gösteren Bahçeli, “Bu ülkenin savunma bakan vekilinin milli savunma bakanımıza gönderdiği, ardından da medyaya sızdırılan lekeli mektup, gündemin en önemli konusudur. Bu mektup tepeden tırnağa mahsurlu marazi ve maksatlıdır. Mektup içeriğinin hayal kırıklığı olması şöyle dursun tam bir akıl tutulması, tam bir ahlak tükenişidir. Anlaşılan mektup diplomasisine yeniden tenezzül edilmiştir. ‘Rusya’dan S-400 alırsanız ağır sonuçların katlanırsınız’ diyor. Devamla ABD ve NATO ile işbirliğinin aksayacağını nezaketsiz, saygısız, sert bir yaklaşımla dile getiriyor. Bu dil emperyalist ve zorba bir dildir. Bu dil küçümseyici, yok sayıcı bir dildir. Bu dile ortaçağda bile tesadüf etmek neredeyse imkansızdır. ABD Türkiye’nin sinir uçları ile oynamaktadır. Bu mektuba verilecek en kalıcı cevap buruşturup iadeyi taahhütlü gerisin geriye göndermektir. 5’inci nesil F35 savaş uçağı üretim zinciri içinde yer alan Türkiye’yi milli güvenliğini temin etmek amacıyla ortaya koyduğu siyasi tercihinde dolayı yaptırım tehdidi ile kuşatmaya alma niyeti düşmancadır” diye konuştu. 
 
“Türkiye NATO üyeliği başta olmaz üzere tek taraflı uluslararası tüm bağ ve bağlantılarını sorgulamalı” 
Türkiye’nin NATO ile ilişkisini sorgulaması gerektiğini savunan Bahçeli, “NATO ABD’nin arka bahçesi, oyuncağı, demir yumruğu değildir. Eğer böyleyse Türkiye NATO üyeliği başta olmak üzere tek taraflı işleyen uluslararası nitelikli tüm bağ ve bağlantılarını derhal sorgulanmalıdır. Bağımlılığı ve tutsaklığı oluşturan bütün oluşumlarla diyaloğunu kesmelidir. ABD’nin hesabı varsa Türkiye’nin de vardır. Onların yaptırımları varsa bizim de olacaktır. Kovboyların bildiği varsa oğuz neslinin de ‘ya istiklal ya ölüm’ diyecek bir inanmışlığı vardır. Milli sabrımızı zorlamanın sonuçları iki ülke açısından da ağır olacaktır. Kindar kalem ile yazılan mektuptan anlamayız. ABD’nin vesayetine ise asla tahammül edemeyiz. Türkiye kimseye mecbur ve mahkum değildir. İttifakı itilafa çeviren bir zulüm ve kibir mihrakına göz yumulamaz. ABD’nin Suriye kuzeyinde yaptığı provokasyonlar, Doğu Akdeniz’de gerilim politikaları, Filistin komploları, kontrollü istikrarsızlıkla ulaşmak istediği amaçlar hepimizin malumudur. Türkiye diz çökmeyecektir. Türk milleti birdir beraberdir. Zalimlere karşı hem kenetlenmiş, hem aşılmaz cephe oluşturmuştur. 82 milyon Türk imanla bekasını savunacaktır. 
Türkiye S400’ü alacak ve konuşlandıracaktır. Bu iş bitmiş, konu kapanmıştır. Gerisini ABD düşünmelidir. F-35’i vermeyiz diyenler, günü geldiğinde milli silah ve uçakların da tamamıyla kendi imkan, akıl, zeka ve bilgimizle yapıldığını niyazım odur ki, göreceklerdir. Bu kabiliyet bizde vardır” açıklamalarında bulundu.
 
"Mehmetçik katilleri İstanbul’da belediye yönetimini etkileyemez" 
 
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaklaşan 23 Haziran seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. 
 
Bahçeli, "Mücadelemiz İstanbul’un geleceğinin yabancı başkentlerde belirlenemeyeceğini göstermek. Mehmetçik katilleri İstanbul’da belediye yönetimini etkileyemez. İstanbul’un talihi terör yuvalarından gelen talimatlarla tayin edilemez. Şunu bilhassa ifade ediyorum ki, İstanbul 23 Haziran’da geleceğini oylayacaktır" dedi. 
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’da bir otelde düzenlenen programda muhtarlarla bir araya geldi. Programda Pençe Harekatı ve 23 Haziran seçimlerine yönelik açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “27 Mayıs’ta başlayan Pençe Harekatı’nın başarıya ulaşması başlıca dua ve dileğimdir. Huzurlarınızda diyorum ki, Türkiye’yi bölmeye, kardeş kavgası çıkarmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. İşte bu birlik ve beraberlikle İstanbul’da tarihi bir seçimi yapacağız. 23 Haziran’da umudun, huzurun, cumhurun, ahlakın, kardeşliğin yanında duracağız, helalin tarafında bulunacağız. Ortak gayemiz İstanbul’un ehline emanetini sağlamaktır. İstanbul ehline emanet edilmezse bin yıllık kardeşliğimiz zarar görecektir. İstanbul ehline emanet edilmezse kaynaşma potamız küflenecek, medeniyet cevherimiz karalanacaktır. Türk milleti İstanbul üzerinde oynanmak istenen oyunların kuşkusuz farkındadır. İstanbullu kardeşlerimin kurulan ve kurgulanan kirli tezgahları bozacağından şüphem yoktur. Milliyetçi Hareket Partisi yeniden seçim kararının alındığı günden itibaren İstanbul’u karış karış gezmekte, vatandaşlarımızla kucaklaşmaktadır. İnkarcılar bilse ne yazar, bilmese ne çıkar, üç hilal İstanbul’un her yanındadır. Milletimizden aldığımız işaretler 23 Haziran’da emanetin ehline yani Cumhur İttifakı adayı Sayın Binali Yıldırım Bey’e verileceğini göstermektedir” dedi. 
 
“Mehmetçik katilleri İstanbul’da belediye yönetimini etkileyemez" 
 
İstanbul seçmeninin 23 Haziran’da megakentin geleceğini oylayacağına dikkat çeken Bahçeli, “CHP’nin ve işbirlikçilerinin çarpık ve mahsurlu siyaseti eriyiştedir, iniş halindedir. Süreç içinde herkes mayasının gereği neyse onu yapmış, zilletin foyası ortaya çıkmıştır. Bunların attıkları her adımda maskeleri düşüyor, gizli gündemleri bir bir deşifre oluyor. Mücadelemiz İstanbul’un geleceğinin yabancı başkentlerde belirlenemeyeceğini göstermek, İstanbul’un geleceğini güvence altına almak içindir. Mehmetçik katilleri İstanbul’da belediye yönetimini etkileyemez. İstanbul’un talihi terör yuvalarından gelen talimatlarla tayin edilemez. Şunu bilhassa ifade ediyorum ki, İstanbul 23 Haziran’da geleceğini oylayacaktır. Malum aday da kendini destekleyen çevrelerin hizmetine gireceğini, yörüngelerinden çıkmayacağını tasdik edercesine açıklamalarına ve söylemlerine devam etmektedir. Terörist başının heykelini dikme hayalinde olan bir hainin çizgisini beğendiğini dile getiren CHP adayından İstanbullu vatandaşlarımıza gelecek bir fayda yoktur. Hakkı olmadığı halde havaalanı VIP terminalini kullanmaya kalkan, kendisine müsaade edilmeyince işini dürüstçe yapan valimize ağır hakaretler savuran kirli ağızdan İstanbul için hayırlı bir sözün çıkması beklenmemelidir. Sayın Binali Yıldırım 23 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak önümüzdeki beş yılda İstanbul’a Allah’ın izniyle, İstanbullu kardeşlerimizin emsalsiz desteğiyle hizmet edecektir. İstanbul düşmeyecek, fetih ruhu silinmeyecektir” diye konuştu. HABER-FOTO: İHA

Diğer SİYASET Haberler

 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır