menüler
HAVA DURUMU

İSTİHDAM ATAĞI

Süleyman Tuna Han TAŞÇI
Süleyman Tuna Han TAŞÇI
12 Şubat 2017, Pazar

Türkiye’de Cumhuriyet tarihinden beri işsizlik ve enflasyon kronikleşmiş sorunların başında geliyordu. Ülkemiz, çok uzun yıllardan beri bu meseleleri konuşarak, tartışarak bugünlere geldi.

Yaşı 20’nin üzerinde olanlar, enflasyon canavarının ne demek olduğunu çok iyi bilirler. Biz ve bizden önceki kuşaklar, her gün bir mal, ürün veya hizmete zam geldiği haberi ile uyanırdı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi belli dönemlerde baştan aşağı bütün ürünlere yüzde 100’e varan zamlar yapılarak, devalüasyonlar yaşanırdı.

Bunun yanı sıra işsizlik had safhaya ulaşmıştı. İşsizlik rakamları hiçbir zaman tek haneye düşmez, bazı dönemlerde de neredeyse yüzde 20’ye ulaşırdı. Çalışanların da hallerinden çok memnun oldukları söylenemezdi. Özel sektörde sosyal güvencesiz, üç kuruşa çalışan insanlar, iş bulduklarına şükrederlerdi.

Son 20 yılda bu konuda önemli adımlar atıldı ama 2000 yılında yaşanan krizde Türkiye çok ağır yaralar aldı. AK Parti hükümeti ile birlikte enflasyon düşmeye başladı. Birkaç yıl sonra ise bu konu neredeyse insanlarımızın gündeminden çıktı. Yıllarca mücadele ettiğimiz enflasyon canavarını tamamen yenmeyi başardık. O günün koşullarında bunu düşünmek bile hayal gibi geliyordu insanlara.

AK Parti iktidarında, enflasyonla birlikte işsizlik rakamları da ciddi manada düşmeye başladı. Ekonomideki iyi gidişat üretim ve istihdama da yansıdı. Yıllarca yaşadığımız kronik sorunların başında gelen işsizlik de tek haneli rakamlara düştü.

Her şeyin çok daha iyiye gitmesini beklerken, bölgemizde iş savaşlar çıktı. Hemen yanı başımızda Suriye, Mısır, Libya derken, buradaki kaos bizleri de derinden etkiledi. Rusya ile yaşanan gerginlik, dövizdeki yükselme derken, ekonomik göstergeleri tersine döndürmeye başladı.

Bugün geldiğimiz noktada enflasyon çok yükselmese de işsizlik rakamlarının tırmandığını görüyoruz. Bu durum da insanlarda gelecek kaygısını artırıyor. Bunu gören Hükümet, istihdamın artırılması için bazı teşvikler geliştirdi ve kamuoyuna sundu.

Geçtiğimiz hafta da Cumhurbaşkanımız özel sektöre yönelik çağrılarda bulundu. Herkesin en az bir ilave kişi çalıştırarak istihdam sorununa katkı sağlaması çağırısında bulundu.

İşverenlerin kaçı bu çağrıya kulak verir, kaçının durumu buna uygun olur bilinmez ama devletin bu konuda bürokrasiyi biraz daha harekete geçirmesinde fayda görüyorum. İstihdamın artırılmasına yönelik teşviklerin verilmesinde ve özellikle İşkur’un istihdama yönelik programlarında ciddi aksamalar olduğu söyleniyor.

Bu konu çözüme kavuşturulursa, istihdam sorunu bir nebze de olsa çözüme kavuşturulmuş oldu.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır