menüler
HAVA DURUMU

ÇALIŞKAN BELEDİYE BAŞKANIMIZ MEMDUH BÜYÜKKILIÇ-II-

Prof. Dr. Beyhan ASMA
Prof. Dr. Beyhan ASMA
08 Kasım 2018, Perşembe
Kentin kendine has dokusu, mimarisi, iklimi, yaşam tarzı o kentlere bir kimlik, bir ruh kazandırmaktadır. Kent kültürü denilen olgu bu süreç içerisinde karşımıza çıkmaktadır. Gerek batı gerekse doğu dillerinde kent ve uygarlık kavramları yan yana kullanılmaktadır. Bu anlamda kentler yaşayanlar, yönetenler değişse bile tüm zamanların yaşandığı ve gelecek nesillere bilgi ve birikimin aktarıldığı mekânlardır. Tarihsel süreç içerisinde "kent" ve "kültür" öğeleri genellikle aynı çerçeve içerisinde yer almıştır. Özellikle sanayi devrimi sonrası yoğunlaşan kentleşme ve kente özgü yaşam tarzı beraberinde kentli yaşam adı verilen yeni bir yaşam türünü de getirmiştir.
 
Yirmi birinci yüzyıl kentin yüzyılı, kentlerin yüzyılı olacaktır. Bundan böyle bir kente ait olmak yani bir kente ilişkin mensubiyet duygusu hiç olmadığı kadar kentli olmayı pekiştiren yeni bir anlam yüklenmektedir. Bu pekiştirmeyi sağlayacak en önemli etken şüphesiz ki; kent yönetimleri tarafından sunulan kültür hizmetleri olacaktır. Yerel yönetimler, kanunların kendilerine verdiği görev ve yetkiler kapsamında, kent halkının kültür ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çeşitli hizmetler sunmaktadır.
 
Söz konusu hizmetleri; halk eğitimi hizmetleri, kültür ve sanat hizmetleri ve örgün eğitim ve öğretime destek hizmetleri olarak gruplandırmak mümkündür. Kültür, bireyin kendi dışındaki evrene açılma yolu olarak insan hayatına bir anlam kazandırmasının yanında, toplumların da uygarlık yarışında yükselebilmelerini gerçekleştirici bir fonksiyona sahiptir. Kültür ve sanat, insanlara insan olduklarını hissettirmek, hayatlarını zenginleştirmek ve yaşama sevinçlerini artırmak suretiyle çok önemli işlevler başarmaktadırlar.
 
Osmanlı Dönemi Kültür Mirası
 
Melikgazi Belediye Başkanı sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak ilçemizde Osmanlı Dönemi’ne ait 18. Yüzyılda inşa edilen Cami kebir Mahallesi’ndeki tarihi Hilmi Paşa Mescidi’nin Restorasyon ile bakım ve onarım çalışmasının tamamlandığını söyledi.
 
Osmanlı Dönemi Yapılarından Ender Bir Eser olanlardan bir tanesi…
 
Hilmi Paşa Mescidi’nin tarihi mimarisi ve yapı tekniği açısından şehrimizde Anadolu Kültür Mirasını temsil eden eserlerden birisi olarak günümüze kadar ayakta kaldığını hatırlatan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç “Melikgazi Belediyesi 2016 yılında 16 eserimizi tamamladık. 2017 yılında ise 22 eseri tamamladık. Şu anda 16 eserde ise çalışmalarımız devam ediyor. Camikebir Mahallesi’nde bulunan Hilmi Paşa Mescidi’nin 12 Mart 2018 günü bakım ve yenileme çalışmasına başladık. Kısa bir sürede tamamlayarak bugün hizmete sunuyoruz. Taş işçiliğin güzel örneklerini sergileyen bu tarihi yapı aslına uygun olarak belediyemizce onarıldı. Ayrıca Kayseri Kültür Yolu üzerinde olması bir görev kazandırmakta ve çalışmaya bir anlam katmaktadır. Hilmi Paşa Mescidi’nin yapılan çalışma ile gelecek kuşaklara emanet edilmiş oldu” dedi.
 
Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesinin Tarihe Dokunuş Projeleri ile Anadolu’nun kültür mirası eserlerin günümüz hizmetine kazandırılacağını sözlerine ekledi.
 
Hilmi Paşa Mescidi; Bilindiği üzere, Tarihi Kapalıçarşı’nın (bedesten) batı duvarına bitişik olan ve kitabesinde 1870-71 yılında Hilmi Paşa tarafından tamir ve ihya edildiği belirtilen camisinde vakit ve Cuma namazları kılınıyor.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır