menüler
HAVA DURUMU

BAŞKAN DR. MEMDUH BÜYÜKKILIÇ VE "SIFIR ATIK" PROJESİ

Prof. Dr. Beyhan ASMA
Prof. Dr. Beyhan ASMA
14 Mart 2019, Perşembe
“Sıfır Atık”; kaynakların verimli kullanılması ile birlikte israfın önlenmesini, atık oluşumunun önlenmesi veya azaltılması ile birlikte atık oluştuğu durumda kaynağında ayrı toplanarak geri kazanımının sağlanmasını kapsayan bir atık yönetim felsefesidir.
 
Dünya nüfusundaki yüksek ivmeli artış ile birlikte sanayi ve ekonominin de gelişmesi beraberinde tüketimi artırmış, bu durum sınırlı kaynaklarımıza olan ihtiyacı da artırmış ve doğal kaynaklarımızı daha verimli kullanma ihtiyacımız doğmuştur. Atıkların bilinçli bir şekilde yönetilmesi kaçınılmaz olduğundan, geri dönüşüm ve geri kazanım olmaksızın bertaraf edilen atıklar, hem çevresel boyutta hem de enerji kaynağı kayıpları anlamında dünyamızı tehdit etmektedir.
 
Tüm bu nedenlerle T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2017 yılında sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde oluşan atıkları kontrol altına almak ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına “Sıfır Atık” projesini hayata geçirmiştir. Bu çerçevede;
 
Melikgaz Belediye Başkanı ve AK Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayı sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi Geri dönüşüm Tesislerinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Melikgazi, Kocasinan, Talas, Hacılar Belediyeleri ile Erciyes, Abdullah Gül, Nuh Naci Yazgan ve Kayseri Üniversitesi personellerinin iştirak ettiği bir toplantı düzenlenerek Melikgazi Belediyesi “Sıfır Atık” Projesi hakkında bilgilendirildiğini söyledi.
 
Geri dönüşümün 16 yıldır başarı ile uygulandığı ve gerek İlçemizde gerekse Türkiye'ye çalışmalarının örnek ve referans olduğunu belirten Melikgazi Belediye Başkanı ve AK Parti
 
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Memduh Büyükkılıç "Geri dönüşüm tesislerimizde yenileme ile modernize yaptık. Günde 50 tona yakın kapasitesi yüksek bir geri dönüşümlü bir tesisimiz mevcuttur. 'Sıfır Atık' mantığı anlayışı içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
 
Geri dönüşüm çalışması ile artık örnek ve referans gösterilen bir belediye konumundayız. Geri dönüşümde başarı oranımız Türkiye ortalamasının çok üstündedir. Bu sonuçlar bir bakıma Melikgazilerin geri dönüşüme vermiş olduğu önemin en önemli göstergesidir. 'Geleceğini çöpe' atma adı altında konferanslar düzenleyerek okullarda eğitimlerimiz devam etmektedir.
 
Bugün gerçekleştirilen Toplantıda Komşu Belediye Başkanları ile şehrimizde bulunan Üniversitelerin Rektörleri ve İl Müdürlerin iştirak ettiği toplantıda hem teorik hem de uygulamalı olarak geri dönüşüm tesisinin işleyişi hakkında bir bakıma görsel brifing verildi" dedi.
 
Kayseri şehrini bir bütün olarak gördüklerini ve bundan böyle SIFIR ATIK çalışmasını her ilçeye yayacaklarını ifade eden Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, bu çalışmanın alış veriş merkezleri, okullar, sağlık merkezleri gibi kamu kuruluşlarında da yapılacağını sözlerine ekledi. Bu katkıya değer çalışmalarından dolayı değerli başkanımıza müteşekkiriz!

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır