menüler
HAVA DURUMU

2. KAYSERİ KİTAP FUARI-II

Prof. Dr. Beyhan ASMA
Prof. Dr. Beyhan ASMA
11 Ekim 2018, Perşembe

Hiç kuşkusuz, kitap fuarlarının, Kayseri’ye ve Kayseriliye sonsuz katkıları vardır. Bunları şöyle anlatmak mümkün: Öğrencilerimiz için çok faydalı bir etkinliktir. Ders kitabından başka kitabı ellememiş olan çocuk, ilk kez böyle bir muazzam kitap fuarında, ders kitabının da ötesinde bir başka dünyanın var olduğunun farkına varır.

 

Öğrenci, fuarı gezerken, stantlardaki kitapları incelemekte, onlara dokunmakta, yazarları yakından izlemekte ve tanışmaktadır. Bu yazarlarla konuşmakta, not tutmakta, fotoğraf veya video çekmektedir. Öğretmenlerimizi de bilinçlendirmekte, öğrencilerini ona göre donatmaktadır. Aileler, çeşitli nedenlerle kitaplara ulaşamayanlar için kitap fuarları bulunmaz bir nimettir. Fuarın doğal yeşil yapısı içinde pikniğe gider gibi fuara gelmek, bir sevgili ile buluşurcasına kitaplarla kucaklaşmak, sosyal bir ortam sağlayarak, kültürel gelişime katkı sağlar.

 

Kitap fuarı sadece kitap sunmakla kalmaz aynı zamanda kültür-sanat ve eğitime hizmet sunmaktır. Paneller, konferanslar, stantlarda yazarlarla yapılan küçük söyleşiler, sergiler, şehrin yıl içindeki en önemli kültür etkinliği olarak biz okuyuculara paha biçilmez, kutsal bir hizmet sunmaktır.

 

Böylece okuyucu ile buluşan kitap fuarının etkisi, gazete ve televizyon yayınlarının da katkısı ile milyonlara uzanır. Netice itibarı ile kitap fuarı, ekonomik ve sosyo-kültürel bir olaydır. Ülkemizde gerçekleşen kitap fuarlarına şimdiye kadar birkaç kez konuşmacı olarak katıldım, kitaplarımı imzaladım. Yaşantımın en zevkli anları, mesleğimin keyfini çıkardığım tadına doyum olmaz saatler bu çatı altında gerçekleşmiştir. Tarifsiz ulvi hadiseler yaşadım bunları zaman zaman yazılarımda okurlarımla ve öğrencilerimle paylaştım.

 

Kayseri Kitap Fuarında 13-21 Ekim, Kayseri Yazarlar Birliği Standında 21 Ekim’de saat 15.00’da inşallah okuyucularımla söyleyişim ve kitaplarımı tanıtımım olacaktır. Siz değerli hemşerilerimi, kitapseverleri orada görmek beni son derece mutlu edecektir. Geliniz beklerim. Kitap fuarlarının yanı sıra üniversitelerin, okulların ve derneklerin toplantılarında şehrimizde, bütün ülkede, her yaştan okurla karşılaşıp söyleşmek, onlara kitap imzalamak, onların sevgi sözlerini işitmek bir yazarın alabileceği en büyük ödül, tadabileceği en eşsiz mutluluk olmalı...

 

Kitaplarla hayalimizi kurup yaratıcı zekâmıza, ilime, sanata kültüre hep beraber katkıda bulunalım bu güzel hayırlı platformlarda. Bize bu imkânı sağlayan Kayseri Büyük Şehir Belediyemiz Sayın Başkanımız Mustafa Çelik’e, Kayseri Büyük Şehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Daire Başkanı Sayın Salih Özgöncü’ye ve Kayseri Büyük Şehir Belediyesi Şube müdürü Sayın Erkan Küp’e ve bütün emeği geçenlere fedakâr gayretli çalışmalarından dolayı teşekkürü bir borç bilir bundan sonraki şehrimiz adına kültür-sanat alanında yapacakları çalışmalarda başarılar dilerim. Unutmayalım!, dünyada en büyük iyiliğin ve büyük buluşların yaratıcısı kitaplardır.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır