menüler
HAVA DURUMU

VER PAPAZI AL PARAYI

Orhun Kaan AKBAŞ
Orhun Kaan AKBAŞ
12 Ağustos 2018, Pazar

BİR gün Nasrettin Hoca namaz kılmak için dereden abdest almış. Abdest sonunda pabucu suya düşürmüş ve alamamış. Sonra dereye doğru afedersiniz yellenerek söylenmiş; ‘al abdesti ver pabucu’…

Türkiye ile A B D arasındaki son durum da tıpkı bunun gibi oldu. A B D ver papazı al parayı diyor adeta ve kendi parasını bir silah gibi kullanıyor. O kullanıyor da biz de kullandırıyoruz ama. Olayın tek tarafı yok. Bugün özellikle emlak olmak üzere kiralamaların hatırı sayılır ölçüde dövizle yapıldığını görüyoruz. Neymiş dövizin değeri yükseliyormuş. Dövizle borç vermezsen paran pul olurmuş. Kendi parasını kısmen kendisi pul ediyor bu anlayışla, bu davranışla farkında değil. Yine bastığı, bindiği dalı kesmekte bizim vatandaşımız yani merak etmeyin. Hepsi öyle değil elbette şükür ama bu zihniyette olan o kadar insan var ki sormayın. Bakın A B D bağımsız yargımızı baskılıyor, hukuk tanımıyor bu uygulama ile suçlu olan birini vermemeleri durumunda 80 milyonu ekonomi ile tehdit ediyor. Kayıtsız mı kalalım? Elbette hayır. Başta hükümet ve devletimizin ardında duralım, sonra da döviz kullanmayalım asla, bozduralım varsa.

DÖVİZ YATIRIM ARACI OLMAKTAN ÇIKTI, SİLAH HÜKMÜNDE OLDUYSA YASAKLANMALI!

Bakınız parası değerli olan, uluslararası geçerliliği bulunan, dünya piyasalarında tahakkümü bulunan döviz sahiplerinin, işlerine gelmeyen ülkelerin ekonomisini tökezletmek gibi bir sui kesbi bulunmakta. A B D hangi ülke ile azlaşsa kendi parası ile hemen yaptırımı gündemine alıyor. Hatta geçmişte ekonomileri mukavemetsiz bazı orta doğu ülkelerinde de bu yöntemi kullanarak o ülkelerin ekonomilerini dolayısıyla siyasi istikrarlarını ve hatta hükümetlerini devirmedi mi? Yani dövizler artık yatırım aracı olmaktan öte silah hükmüne geçmiştir. Bir ülke için yabancı paralar artık yatırım aracı olmaktan çıkmış silah olmuşsa bunun değerlendirilmesi ve artık o ülkelerde yasaklanması gerekir. Çünkü milli güvenliği tehdit etmektedir. Bu sayede hem bu tahakküme dur denmeli hem de söz konusu zarar gören ülkenin kendi parasının değeri kendi ülkesinde düşmemeli. Bugün eleştirilmesine rağmen Türkmenistan gibi ülkelerin neden dövize ve dünyaya entegre olmaya mesafeli olduğunu daha iyi anlamak mümkün. Onların bu gibi tehditlerden etkilenmesi, maruz kalması çok zor. Madem yerli ve milli olma gayretindeyiz eğitim, savunma sanayi, hukuk ve buna benzer her mecrada olduğu gibi kadar para politikalarında da yerli ve milli gayretinde bulunmalıyız. Kendimiz olmalıyız, bizim kodlarımıza, kültürümüze uygun hukukumuz, savunma sistemlerimiz, eğitim sistemlerimiz olmalı, kendi paramızın peşine düşmeliyiz.

Bir yola çıktı isek bütünüyle, top yekün yerli ve milli olmalıyız. Yoksa yarım doktorun candan, yarım imamın imandan edeceği gibi o da bizi yolumuzdan edecektir.  

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır