menüler
HAVA DURUMU

VATANDAŞLIKTAN DA ÇIKARILSIN!

Orhun Kaan AKBAŞ
Orhun Kaan AKBAŞ
13 Temmuz 2018, Cuma
ODTÜ'lüler tutuklandı. Az bile oldu. Vatandaşlıktan çıkarılmalı bir de. Bu kadar net!..
 
Bu aleni, yaptığını marifet sayarane demokrasi, halk-insan-devlet tanımazlık karşılıksız kalmadı. Keşke bununla da kalmasa, bunlar vatandaşlıktan çıkarılsa. 
 
Elinde Alman bayrağı, bu ülkenin cumhurbaşkanını hayvana benzetme, halkın seçtiğini hiçe sayma, halkı, hakkı, hukuku tanımama durumu ilerde terör doğuruyor maalesef.
 
Bunlar radikalleşip örgütlenip terör olarak çıkacak ülkenin karşısına. En baştan önü en sert şekilde alınmalı ki baş göstermesin. 
 
Arkadaş sevmiyorsan, sevemiyorsan ve bununla birlikte kuyusunu kazmaya çalışıyorsan bu ülkenin git be. Git bu ülkeden. Elinde tuttuğun bayrağın ülkesine git. Hatta sen gitmiyorsan devlet def etmeli. Hem burada yaşa, imkanlarından faydalan, sonra da bindiğin dalı kes, bastığın toprağı eş, kuyu kaz. Ben bu zihniyettekilerle aynı vatanda yaşamak istemiyorum. Devlet değerlendirmeli bence. 
 
Benim gibi nicelerinin olduğunu da biliyorum. Umarım gereği yapılır... 
 
Yani devlet kendini ve milletini korumalıdır. Bu gibiler devlet için de millet için de aleni bir tehdittir. Bu tipler ne demokrasi tanır, tanıyor, ne halk iradesi, ne devlet temsilcisi ve devleti tanır, tanıyor, ne hak, hukuk ve de insanlık. E geriye çok da bir şey kalmıyor. Bu isyankarlık, bu sınır tanımazlık, bu hak, hukuk, demokrasi, devlet, millet, millet iradesi tanımazlık ile bunlara isyan nevi saygısızlık da terörün nüvelenmesidir. 
 
Terörizm de bu şekilde nüveleniyor işte. Başlangıcı bu şekilde. İlerde daha da fanatikleşip, örgütlenip, taraftar toplayıp artık dağa çıkmalar olacak, devlet kadrolarına yerleşmek olacak, kumpaslar olacak vesaire vesaire… 
 
Bu zihniyetin değişmesine yardımcı olmalı şüphesiz ancak, kör bir inat ile saygısızlığı marifet bilmek ile, kasten yapılan girişimlerle bu zihniyetin değişmeyeceği de görülüyorsa ki bu, bu duruma örnektir. O zaman devlet olanca ağırlığı ve gücü ile bunları sindirmelidir. 
 
Vay efendim düşünce, ifade özgürlüğü ihlal ediliyormuş, insanların görüşlerine saygı duyulmuyormuş, demokrasi yokmuş gibi kargaların güleceği asılsız eleştiri ve bahanelere asla itibar da etmemeli, onları da yanlış ve kasıtlı eleştiri olarak çürütmelidir. Çünkü bu türden insan, milli irade, demokratik tercih sonucu başa gelmiş kişi-devlet temsilcisini tanımama, diğer taraftan hak, hukuk gözetmeme durumunun demokrasi ile, ifade, düşünce, görüş özgürlüğü ile uzaktan yakından alakası yoktur. 
 
Orada devlete, millete diş gösterme vardır, kılıç çekme vardır, meydan okuma vardır, saygısızlık vardır, aşağılama vardır kısaca kasıt vardır, kısmi bir terörizm vardır. Elinde başka ülkenin bayraklarını havada tutup, aşağıda bu ülkenin, devletin temsilcisini, halkın çoğunluğunun seçerek temsil yetkisi verdiği birini hayvanlara benzetmek ne insanlıkla, ne vatandaşlıkla, ne öğrencilikle, ne de demokrasi ve düşünce ile bağdaşmaz. Ne kadar zorlasanız da bağdaştıramazsınız! Bu düşmanlıktır, meydan okumadır. İcabına bakılmalıdır. Kısmen bakıldı. Kısmen bakıldı diyorum çünkü bu tam olarak bence yapılanın bedeli değildir. Risk de ortadan kalkmış sayılmaz. Bu ve bu gibi şahıslar derhal vatandaşlıktan çıkarılmalıdır ki ülke için, devlet için, demokrasi için yapacakları hiçbir şey yok bunların. Yapacakları bir şey olmaması gerekçe değil ancak yapacakları faydalı bir şey olmadığı gibi belki bunlar okumuş, donanımlı birer terörist olarak çıkacak ilerde karşımıza. En tehlikeli tip yani. Diğer taraftan ben bu gibilerle aynı vatanı paylaşmak istemiyorum. Zaten belli ki onlar da hiç sevmiyor ne halkı, ne halkın tercihini, ne devleti, ne bayrağımızı, ne milletin seçtiği temsilciyi. 
 
Yani yanlış anlaşılmasın, ben ille sevmeli, sevsinler, sevmek zorundalar demiyorum. Böyle bir şey akılla, mantık ve vicdanla bağdaşmaz ancak sevmiyorsa da madem imkanlarından faydalanıyorsun, burada yaşıyorsun kuyusunu kazmayacaksın. Bindiğin dalı nasıl kesersin ya, kesmeyeceksin. Hayır kestiğin dal, eştiğin kuyu sadece senin bindiğin dal, bastığın toprak değil ki! Milyonlarca insan var o dalda. Üstelik bir o kadarı da can vermiş o dal için, toprak için. Ne hakkın var yıpratmaya, yıkmaya çalışmaya, aşağılamaya, itibarsızlaştırmaya!? Sevmek sorunda değilsin ama sevmiyorsan da eşme kuyusunu. Buna hakkın yok. Yok ben durmam eşeceğim diyorsan hapsi boylarsın, bence bu da yetmez vatandaşlıktan çıkmalısın. Ben vatanıma düşmanlık edenlerle aynı vatanı paylaşmak istemiyorum. Benim gibi de çok vatandaş olduğunu biliyorum. Hatta tamamı bu görüştedir bence. Umarım devlet gereğini yapar. 
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır