menüler
HAVA DURUMU

TRAFİK TERÖRDEN KALMAZ!

Orhun Kaan AKBAŞ
Orhun Kaan AKBAŞ
08 Mart 2019, Cuma
Şehrimiz Kayseri'de, ülkemizde trafik kazaları ile yıkılan hayatları, kaybedilen canları, malları gördükçe diyorum ki trafik de terörden geri kalmaz. Yani terörün üzerine gidildiği kadar, hatta daha fazla trafiğin üzerine de gidilmelidir hele ki bizim gibi trafik kültürü tam olarak yerleşmemiş, gelişmemiş bir ülke için... Trafiğe; adeta terör hassasiyetinde eğilinmesi, üzerine gidilmesi gerekiyor günümüzde. Bu şart!
 
Bir gün işe yetişmem gerekiyordu. Hastaneden dönüyordum. Hayatımda hatırladığım kadarıyla ilk defa orda kırmızıda geçtim o da bilerek değil. Ben yaklaşırken yeşil yanıp sönmeye başladı. Az da kalmıştı geçmeme. Geçerim geciktim zaten beklemeyeyim diye düşündüm ve geçtim ancak kıl payı kırmızıda geçmişim. Hemen ilerde de çevirme varmış. Polisler, tebrik ediyorum (gerçekten-içtenlikle) kaçırmadılar. Kestiler cezayı. Üstelik sigortam da bitmişti, ha bugün ha yarın derken yaptıramamıştım. Bir de üstüne araca el koydular. Hanımla birlikte yürüyerek tramvaya binip evin yolunu tutmuştuk. Üstelik hanım da hamile idi. Yani demek istediğim bu zorlukları yaşamama rağmen, yaşanılmasına rağmen ne kurallar esnemeli, cezalar azaltılmalı, ne de denetimler savsaklanmalı, azaltılmalı. Aksine arttırılmalı. Cezalar can yakmalı. Ben bu cezaya o an insanın canı sıkılsa bile olsun, helal olsun dedim. Olsun da tek böyle kazaların, yıkılan hayatların önüne geçilsin. Ben hata ettiysem acımasın kessin cezamı. Başkası yaptıysa acımasın kessin cezasını. Buna memnun olmak, yaptığından pişman olmak düşer! Demek istediğim trafik kuralları, asayişi, cezaları çok kritiktir. Esnememeli, sekteye uğramamalı, sürekli olmalı, caydırıcı olmalı, can yakmalı ihlal durumun ki trafik kültürü yeterince maalesef oluşmamış ülkemizde bu şekilde trafik canavarının önü alınır kısmen de olsa. Ben kendi adıma ne kadar cezalar arttırılsa, denetimler arttırılsa varım, memnun olurum. Trafikte asayiş çok önemli ki artık hemen her insanın trafikte ömrünün 3'te 1'i geçiyor. Herkes trafikte ve herkesi vital olarak ilgilendiriyor. Terör kadar, hatta terörden de fazla trafiğe özen gösterilmeli, üzerine gidilmeli diyorum!
 
ALPARSLAN-TUNA DURAKLARI ARASINDA SÜREKLİ KAZA MEYDAN GELİYOR!
 
Kayseri’de hemen her gün yeni bir trafik kazası ile uyanıyoruz, irkiliyoruz. Kayseri’nin hemen her yerinde görülen trafik kazaları en çok da Alparslan ve Tuna tramvay durakları arasında yaşandığı göze çarpıyor. Söz konusu muhitte yola park yapan araçlar nedeniyle yol daralıyor, sürücülerin tahammülü tükeniyor dar ve süreksiz akan trafik nedeniyle, hız yapılabiliyor bu tahammülsüzlükte, bir de orada bir çok okul var ve öğrenciler çok fazla. Ve tüm bu nedenlerle kazalar kaçınılmaz oluyor. Tabi trafik uzmanı değiliz malum ancak şöyle bir göz attığımızda kaba taslan bunlar göze görünüyor. Şüphesiz çok daha başka ve fazla etkenler de vardır. Diyeceğim söz konusu yerde her ay bir kaza yaşanıyor ortalama olarak. Buraya yetkililerin ivedilikle el atması gerekmekte, köklü ve kalıcı bir çözüm getirmesi gerekiyor. Daha dün de yine bu mekanda bir kaza yaşandı. Dileriz son olur, dileriz sorun varsa giderilir.
 
SON DÜZENLEMELERLE ‘TRAFİK BERKEMAL’ DİYEBİLİRİZ 
 
Kayseri ile birlikte tüm yurtta da hükümetin son trafik cezaları düzenlemesi sonucunda trafik kısmen de olsa berkemal diyebiliriz. Özellikle trafikte taşkınlık yapanlar, drift yapanlara falan öngörülen ağır cezalar ve kesilen cezalar bir hayli caydırıcı oldu şeklinde gözlemledim. Bir hayli azalma yaşandı şükür. Dilerim tamamen biter. Dilerim da ha da ağırlaştırılır. Asayiş bir devletin en önemli ve gözde faaliyetidir. Bu asayişin trafikte de sağlanması gününün büyük vaktini geçiren vatandaşlar için de çok elzemdir, önceliklidir. Bu yüzden eğitim, farkındalık ve trafik kültürü oluşturma yanında cezaların da çok yüksek caydırıcılık özelliği olması, delillendirilmesi, denetlenmesi gerekmekte. Dilerim trafik terörden de daha fazla öncelik sırasına alınır ve her yıl en büyük sermaye olan canların ve milli servet olan araçların kaybolmasının önüne geçilir. Bu anlamda fahri trafik müfettişlerinin arttırılması ve yetkilerinin de arttırılması taraftarıyım. Ayrıca fahri trafik müfettişliği yaş sınırının da altlara çekilmesini canı gönülden isterim. Ben yaşım tutsa bu görevi etkin bir şekilde yaparım trafikteki asayişe katkı adına! Bir diğer husus da araçlara kamera konulması zorunluluğudur. Rusya’da zorunlu olan bu uygulama, ceza kesilmesi, hatanın saptanması, caydırıcılık ve hata ile kazaların önünü alma bakımından trafik asayişi noktasında çok kilit bir rol üstlenecektir diye düşüyorum…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır