menüler
HAVA DURUMU

TRAFİK HAFTASI…

Orhun Kaan AKBAŞ
Orhun Kaan AKBAŞ
04 Mayıs 2019, Cumartesi
TRAFİK Haftası’nda girmekteyiz malum…
 
Bir insanın ortalama günde 1 saatinin geçtiği bir mecra olan trafiğin, bir de sürekli hareketten, akıştan ibaret olduğunu düşündüğünüzde ne denli kritik, ne denli önemli olduğunu kestirmek hiç de zor değil. 
 
Her geçen gün insanların daha fazla ulaşıma ihtiyaç duyduğu, daha mobilize olduğu günümüzde, trafik ve hayatiyet arz eden kurallarının önemi çok büyük şüphesiz. Hele ki buna yerleşmemiş bir trafik kültürü ve eğitimini de eklerseniz bu önem çok daha artıyor. Bakınız mesela bazı sokaklarda caddelerde yere yükselti yapılıyorya, bariyer! İşte bu durum trafik eğitimi ile kültüründe ne denli cahil olduğumuzun sembolü maalesef. Yani trafik kültürüne sahip olan, eğitimi olan kurallara uyan bir toplumda bu hız bariyerlerinin yeri yok. Ne yolu bozmanıza gerek var, ne bu türden garip önlemlere. Ülkemizde caddelerde, sokaklarda hız yapan kendini bilmezler nedeniyle onca diğer insanlar bu bariyerlere maruz kalıyor. 
 
Sonra emniyet kemerini takmadan tarzan gibi yol almak. Hatta adam emniyet kemeri uyarısını önlemek için icat üretmiş, kemersiz emniyet kemeri tokasını takıyor araç susuyor, bu da gidiyor. Yani kural ihlalinde, (karşıdakini geçtim) kendi canını hiçe saymada mucidiz, olağanüstü özveriliyiz. Yahu hep şaşırmışımdır; insan bindiği dalı keser mi! Vallahi kesiyorlar işte.
 
Daha başka bir de yarış motorlarımız var malum. Daha önceki köşelerimde de yarış arabaları ile motorlarının yarış pistlerinde olması gerektiğini dile getirmiştim. Öyle ya trafikte yarış yapılamayacağına göre yarış pistte olur. Dolayısıyla yarış araçları da pistte olmalıdır. Düz mantık yani, zor değil! Ama ülkemizde maalesef trafikte makas atan, kabına sığmayan yarış araçları fink atıyor. Mecrayı yarış pisti sanıyor. Bence yasaklanmalı bunlar, trafikten men edilmeli!. Yanlama pistleri var, yarış pistleri var. Gitsinler kurtlarını orada döksünler. Yani böyle özgürlük olmaz şimdi bunu özgürlüklerle ilintilemek isteyenler olabilir. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güzel bir sözü var aklımdan çıkmıyor; ‘sigara içenden ziyade sigara içmeyenin özgürlüğü esastır’ gibisinden. Öyleya uygunsuz davranışı gösteren sigara içen, neden sigara içmeyenin özgürlüğü ona karşı kısıtlansın. İste burada da o misal bir durum var, yarış aracını uygunsuz yerde kullanan kişinin özgürlüğü neden uygun araç kullananlara kıyasla öncelensin, esas olsun!? Olmaz. Zaten başkasının hakkına girdiğin yerde özgürlük de biter arkadaş. O araçlar trafiğe uygun değil. Mesela Cumhuriyet Meydanı’nda çok tanık olmuşumudur ve kendi oturduğum sokakta falanda; adam yarış motorunu şaha kaldırıyor, orda akrobasi yapıyor. Yahu orası yüzlerce insanın olduğu kamusal bir alan. Pistlerde bile o araçlardan korumak için seyircileri etrafa bir sürü lastik teker, bariyer falan koyuyorlar, güvenlik önlemi alıyorlar. Sen ne hakla kamusal alanda milletin içinde akrobasi yapıyor, canını hiçe sayıyorsun onca insanın, vatandaşın!? Olmaz! Kurala falan uysun demiyorum bunlar! Bunlar yasaklansın diyorum. Olması gereken bu! Bunu ben kısmi bir terör nüvesi olarak da görüyorum adeta. Çünkü terör de insan, hak, hukuk tanımıyor. Diğer taraftan sesleri de cabası. Güvenliğimizi tehdit ediyor, diğer taraftan kulakları sağır edercesine, büyük rahatsızlık verici ses çıkarıyor. Ne hakkın var! Bu yönüyle de illegal bunlar. Sesler rahatsız edemez kimse kimseyi. Kabahatler kanununda var yanılmıyorsam!
 
Daha çok çoookk sayarım inanın. Neler var neler maalesef trafiğimizde. Trafik yaşam alanı artık. Hayatımızın içinde, biz de trafiğin içindeyiz sürekli. Artık devletimiz, demir yumruğu ile bu duruma el koymalıdır. Emredici gücü ile en ideal kuralları koymalı, uymayanı trafikten men etmelidir. Huzur ve güvenlik tesis edilmelidir. Son zamanlarda trafik cezalarının büyük oranda arttırılması büyük ölçüde ihlalleri giderdi. Bunu inkar edemeyiz elbette ama yetmez. En üst seviyeden en fazla denetim ile üstesinden gelinmeli magandaların. Maalesef Kayserimizde bir aile yakın zamanda bir trafik magandası nedeniyle yok olup gitti malumunuz. Daha niceleri de var. Bence bir trafik şurası yapılmalı uzmanından polisine, siyasetçisinden akademisyenine kadar ve trafik sorunları görüşülmeli, tedbirler alınmalı, ivedilikle uygulamaya başlanmalı. Türkiye’de terörden daha fazla yara açan trafik yarası sarılmalıdır. 
 
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır