menüler
HAVA DURUMU

SİLAHLANMA RİSKİ…

Orhun Kaan AKBAŞ
Orhun Kaan AKBAŞ
03 Temmuz 2019, Çarşamba
Geçtiğimiz günlerde Kayseri’deki ve ülke genelindeki bireysel silahlar ile meydana gelen olaylar, ölüm ve yaralanmalara ilişkin bir bilgi elime geçti. 
 
Haberleştirdim ve gündeme getirmeye çalıştım.
 
Bu durum, son günlerde çok tekrarlanınca buna ilişkin bilgileri edinme ihtiyacı hasıl oldu. Rakamlar ürkütücü gerçekten. Kayseri’de 2018 yılında bireysel silahlarla 74 olayda 48 ölüm, 68 yaralanma meydana gelirken Kayseri, olay sayısı sıralamasında 15’inci sırada yer almış.
 
Bunlar azımsanmayacak rakamlar değil elbet. İşte dizilerin özendirmesi, körüklemesi, silahın bir sembol gibi algılanması gibi nedenlerle insanlar bir şekilde (legalden çok illegal) silah eline geçiriyor.
 
Dün emniyetten gelen bilgilere göre de silahlı yaralama ve genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması olaylarının önüne geçilerek yapılan operasyonlarda son 3 ayda yapılan çalışmalar sonucunda 304 adet silah ele geçirildiği bildirildi. Bunlar fevkalade güzel haberler tabi güvenliğimiz bakımından. Bireysel silahlanma hasıl olacak durumlar hiç yaşanmasa keşke ama biliyorsunuz darbe girişimleri olan ülkemizde halkın da silahlanması gerektiği bir ara gündeme getirildi kısmen haklı olarak. Ancak diğer taraftan yaşanan olaylara da bakıldığında bunun aynı zamanda büyük riskleri de beraberinde getirdiği gözler önüne seriliyor. 
 
Silahı ruhsat kullanmıyor şüphesiz ancak eğer bireysel silah olacaksa bu işin en başındaki meşruiyet ve makuliyet belgesi de budur, ruhsattır şüphesiz. Bir defa bir toplumda ruhsatsız silah büyük bir tehdittir ve büyük de bir suç teşkil etmelidir. Yani eğer ruhsatsız silah tespit edilirse caydırıcı bir şekilde cezası, yaptırımı olmalıdır diye düşünüyorum. Diğer taraftan silah satışı da denetlenmeli, aynı çerçevede ruhsatsız olarak adeta bir gıda maddesi, giyim eşyası alır gibi alınabilen silahların da satışına müsaade edilmemelidir. Bakıyoruz maalesef internetten dahi boy boy hemen silah satış ilanları falan yapılıyor. Ama ruhsat dahi bunun tam çözümü olamaz. 
 
Sıkı denetim ve silah konusunda bilinçlendirme de gerekmektedir. 
 
Eğer bunların önüne geçilmez ve herkesin ruhsatsız, bilinçsiz bir şekilde silah edinmesi gerçekleşirse toplumda, ilerde yaşanması olası bir toplumsal infial durumunda kıyım olur. Ortalık kan revan olur. Savaş olur. Önlenmesi, yaraların sarılması da gayet zor olur Allah korusun. 
 
Diğer taraftan bireysel anlamda da silahlanma büyük risk teşkil etmekte, münferit olayların çıkmasında, boyunun büyümesi ve etkisin artmasında rol oynamaktadır. Bu konunun sakıncaları göz ardı edilmemeli ve gereken tedbirler ivedilikle alınmalıdır. 
 
Emniyetimizin özverili çalışmalarını görmekteyiz. Bunlar kanunlar ile ve yönetmeliklerle de desteklenmeli, tedbirler ve önünü alma teşvik edilmelidir.
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır