menüler
HAVA DURUMU

HER SOKAĞA KAMERA!

Orhun Kaan AKBAŞ
Orhun Kaan AKBAŞ
10 Ekim 2018, Çarşamba
KAMERALAR yaşamımızda büyük ölçüde yar alırken, daha da fazla yer bulacak gibi görünüyor.
 
Sadece anı yakalama, anı kaydı yapma gibi duygusal fonksiyonlarının yanında, suç ve anlaşmazlık durumlarında da geçerli bir delil niteliğinde olan kameralar güvenlik için de çok elzem araçlar olarak karşımız çıkıyor.
 
Devletin MOBESE kameraları uygulamaya koyması, her gün daha da fazla yaygınlaştırması, güvenlik ile suç ve anlaşmazlık tespitlerinde büyük bir görev üstlenmekte, gerek anlık gerekse sonradan başvurulan bir teknoloji nimeti olmaktadır. 
 
Bu anlamda ne kadar da yaygınlaştırılsa nimettir, hizmettir diye düşünüyorum. Çünkü bu kritik alet sayesinde suçlar aydınlatılmakta, suçsuz mağduriyeti giderilirken, suçlunun yaptığı da yanına kalmamakta. Hülasa hak yerini bulmakta, mağduriyet bazen önü alınarak, bazen de nihayeti itibariyle giderilmektedir. 
 
Şimdi ben, 'devlet her yere yetişemez malum, kendi güvenliğimiz anlamında, Başkan Erdoğan’ın da tabirinde olduğu gibi ‘kimseden bir şey beklemeden kendi göbeğimizi kendimiz keselim’ sözü bağlamında, mahremiyet kuralları çerçevesinde bulunduğumuz yerlere kendi imkanlarımızla (para-emek vesaire) kameralar yerleştirsek nasıl olur!?' diyorum!
 
Bana kalsa harika olur. Mesela büyük caddelerde MOBESE olabiliyor. Peki çok yoğunluğu olmayan caddelerde, sokaklarda parklarda!? Yok maalesef. 
Mesela bizim sokağımızda 40’ar hanelik toplam 5 bina var. Yani 200 hane var. Güvenliğimiz için ne var yani bir defaya mahsus 10’ar lira verip sokağımızı kameralarda donatamaz mıyız? Ben seve seve veririm. Sokağımız yaşam alanımız. Canımız var orda, namusumuz var, malımız var… Var da var. Bunların en güzel bekçisi kameralardır. Hırsızlık olur, gasp olur, cinayet olur, darp olur, istismar olur, gecenin bir yarısı çok yüksek ses çıkaran sesli egsozlu araçlar geçer şikayet ederiz tak kayıtlardan çıkar cezası adresine gönderilir. Aynı şekilde sokakta aşırı hız yapanlar, aracını kaydırarak ralli yapanlar var. Onlar tespit edilir. Bunlara rastlıyoruz, kayıtsız kalmamak adına polisi arıyoruz polis bir süre sonra geliyor ama araba çoktan geçmiş oluyor. Olay bitmiş oluyor. Yapanın yanına kalıyor, mağduriyet oluyor vesaire. Dediğim şekilde kamera olsa nerden baksanız harika da olur. Keşke buna bir organizatör olsa da yapılsa, her taraf kameralar ile donatılsa. Ne hoş olur dimi?... 
 
Vatandaşlar olarak asayişe de destek olmuş oluruz, maddi kayıpları olan daha fazla toplumsal kayıplar doğuran başta terör, cinayet, gasp, uyuşturucu, hırsızlık, darp, trafik kural ihlali gibi olayların azalmasında destekçi oluruz. Huzurumuzu tesis etmeye yardımcı oluruz, önünü alma yolunda büyük bir caydırıcılık elde etmiş oluruz…
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır