menüler
HAVA DURUMU

BÜYÜYÜNCE ÇOCUK OLMAK...

Orhun Kaan AKBAŞ
Orhun Kaan AKBAŞ
09 Kasım 2018, Cuma
ŞÖYLE bakıyorum da dünyanın haline, yaşamın seyrine hani sorarlar ya; ‘büyüyünce ne olacaksın?’ diye, bu soruya; ‘büyüyünce çocuk olacağım’ cevabı vermek geliyor içimden.
 
Neden mi?
 
Çünkü çocuklardaki olgunluk aslında yetişkinlerde yok! Bakın çocuklara kavga da etse hemen eski haline döner, büyütmez hiçbir şeyi, savaşlar çıkarmaz, kıtlıklar yaşatmaz, mal-mülk-mevki sapıklığı yoktur. Masivaya tapmaz. Dünyaya adeta oyun oynamak için gelmiştir. Oyundur ortak noktaları, oyun için yaşarlar adeta. E dünya da zaten oyun yeri değil midir ve oyalanma yeri esasında!?
Yani dünyanın anladığı dilden konuşur, dünyaya en uygun tavrı takınır çocuk! Böyle olunca çok üzülmez kendine kalsa ancak sözde yetişkin olan olgunlar dünyayı onlara dar eder. Adeta canlarına okur. Zor, ağır ve pis işlerde çalışmaya zorlar henüz oyun çağında olmasına rağmen, sonra pis emellerine, sapkın hedeflerine çocukları da alet eder, uyuşturucuya, kötü alışkanlıklara iterler, diğer taraftan dünyayı savaşlarla, çekişmelerle, bunalımlarla onlara dar ederler. 
 
Hasılı, yetişkinler çocuklara dünyayı yaşanmaz hale getirir. 
 
Bu anlamda büyüyünce; iş adamı, mühendis, doktor, siyasetçi gibi görünüşte ışıltılı ancak içte zalimane bir duruma dönüşmektense çocuk olmak çok daha manidar, evla, güzel olacaktır diye düşünüyorum. 
 
Keşke herkes büyüyünce çocuk olacak saflıkta, temizlikte, güzellikte bir amacı öncelese, sonra istediğini olsa; siyasetçi, iş adamı, doktor, mühendis… O zaman dünya çok daha yaşanası bir yer halini alacaktır. Bu anlamda kim oğlun ve yetişkin bakmalı ve görmeli. 
 
Büyüyünce önce çocuk olmak dileklerimle…
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır