menüler
HAVA DURUMU

BAŞÖRTÜ KAŞIMA!

Orhun Kaan AKBAŞ
Orhun Kaan AKBAŞ
25 Ocak 2019, Cuma
SON süreçte dikkatimi çekiyor, başörtüsü ile ilgili ciddi bir dışlama, yuhalama kampanyası yapılıyor. Herkes seçiminde özgür, saygı duyulması lazım bu bir yana, kişilerin seçimlerine saygı duyulmadığı gibi, inançları da deforme edilmeye, taşlanmaya, yıpratılmaya çalışılıyor. Bariz olan şu ki bu bazı çevreler tarafından bilinçli ve özveri ile yapılıyor.
 
Neymiş, başörtüsü olunca özgürlüğü kısıtlanıyormuş, dışlanıyormuş, rahat olamıyormuş. Şüphesiz bu tercih işidir ve herkes reyinde sonuna kadar özgürdür. Asla ve asla hiç kimseyi bu seçiminde dolayı yargılayamayız ancak örtünmeyi bu şekilde ısrarlı bir şekilde kötü göstermek de eleştirilesi bir durumdur. Hele ki bunlara yer veren bloglar kurulması, gruplar oluşturularak özverili yayınlar yapılması, tabloyu gün gibi ortaya koyuyor!
 
Müslüman’ın bir tanımı da ayette ‘Kınayıcının kınamasından korkmaması’dır. Yani meydan okumasıdır. Böylesine basit gerekçelerle başını açan insanların bu anlamda samimi olmadıklarını, örtünmelerinin gerçekten bir inançtan dolayı olmadığını görmek hiç de zor değil! Allah için örtünmedikten sonra zaten örtüden vazgeçmek de olağan! Zira Allah için örtünse idi fedakarlık da yapardı eğer gerekirse. Bu bazen toplumdan dışlanmak olur, bazen iş hayatında sorun yaşamak olur vesaire. 
 
Bir diğer konu da kısmen bu anlamda; dini Müslüman’dan öğrenmek… Dini Müslüman’dan öğrenmek, dini Müslüman’dan ibaret saymak da maalesef ahmaklığın emaresidir. Gerçekten samimi iseniz, gider ondan bundan değil kitaptan, sahih kaynaklardan öğrenirsiniz dini. Müslüman’da hata kusur olur, olabilir ama İslam’da asla! İslam’ı öğren Müslüman’ı değil! 
 
Gelelim şu gündem olan ve ısrarla gündemde tutulmaya çalışılan başörtünün tutsaklık olduğu, toplumda sıkıntı çıkardığı konularına… Bu olayı tam anlamıyla Türkiye’de toplumsal olarak (maalesef) en çok yankı uyandıran ve kutuplaşmalar ile huzursuzluğa kapı aralayan konu olması nedeni ile; ‘bilinçli olarak kaşıma’ diye niteleyebiliriz. Zaten dış merkezli basın kuruluşları aracılığıyla özveri, periyodik, sıklıkla yayınlanan, yapılan haberler de bize bunu apaçık kanıtlıyor. Kaşıma var, gündeme getirme var, alevlendirme var. 
 
Baş örtüsünü kaşımak yerine, keşke bu çevreler biraz insani davranmak, biraz ölüm olduğunu anlamak, biraz saygılı olmak adına başlarını kaşısalar…
 
BİR’e kul olmayan bine kul, köle oluyor…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır