menüler
HAVA DURUMU

KEŞKE DAHA ÖNCE ÇIKSAYDIN KARŞIMA

Mustafa URHAN
Mustafa URHAN
28 Mayıs 2018, Pazartesi
Bak şimdi sana onu itiraf edeyim.İçimde daima zaman geçti galiba diye bir ses çınlayıp durur.Zaman geçti. Keşke bu işe yıllar önce başlasaydım. Ah o muhteşem tembelliğim. Yazacağım her yazıyı hep hayal ettim. Fakat bunu bir türlü yazmadım. Sanki bir ses bana daha zamanı değil sonra yazarsın ,dedi ve beni durdururdu.Şimdi daha iyi anlıyorum. Bunlar tembellikten başka izahı olmayan kuruntularmış.
 
" Geceleyin bir ses böler uykumu ,
 
İçim ürpermeyle dolar nerdesin. "mısralarında yaşadım hep. Çünkü yazma isteğinin uykumu bölecek kadar bir tutkusu vardır bende. Rüya gibi işte. O en güzel yazıyı yazdığımı gördüm gözlerim açıkken. Bir sevgiliyi bekler gibi bekledim ;ama sadece bekledim.Yazmadım.Nasılsa bir gün yazarım dedim.
 
Bu halden, kendi kendime şikayetlenmekten veya bu durumu dostlarıma anlatıp dertlenir gibi konuşmaktan zevk alıyorum. Yıllardır birbirini tanıyan dostların tatlı tatlı birbirinden serzenişlerini seyredenler gibi gülümsetiyor beni bu halim. Nasıl dayanmışım alev gibi dallarda bir kanlı bülbül gibi yaşamaya bilemiyorum. Galiba bu duruma alıştım ben. Israrla yazma sevgisinden söz ettikten sonra yazamamanın verdiği acının içime çöreklenmesine alışmışım.
 
Yıllarca en iyi yazarları okudum. Kimi kıskançlıktan çatır çatır çatlattı beni.Bu kadar da olmaz ki dedirtti. Ne yazılır ki bunun üstüne dedim. Büyük bir coşkuyla sevgiliden söz eder gibi onlardan söz ettim.
 
İçlerinde anlatılanlar tıpkı benim anlatacaklarım. Ancak benden önce söylenmiş ve o kadar güzel söylenmiş ki civarımdan geçen bu güneşli gemileri, şarkılı gemileri candan selamlamaktan başka çıkar yol kalmıyordu bana. Dolaştığım bu denizler bana yazılacak her şey o kadar güzel yazıldı ki artık bunların üstüne söyleyeceğin her söz ziyade olur dedirtiyordu. Lakin sevgiliye uzaktan bakıp:
 
"Arz-ı hal etmeye cana seni tenha bulamam,
 
Seni tenha bulucak kendimi asla bulamam."
 
halinden kurtulmak da gerekiyordu. İşte burada sen çıktın karşıma."Yaz bunları işte." dermişsin gibi şimdi bana bakıyorsun.Bilirsin ben cesaretsiz bir adamım.Sana bile diyemedim bunları.Ama artık sen yoksun.Şimdi rahat rahat yazabilirim.Yeni bir sevinç gibi, seni dinliyor gibi.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır