menüler
HAVA DURUMU

Yeni dönem ve Kayseri

Metin KÖSEDAĞ
Metin KÖSEDAĞ
22 Mayıs 2017, Pazartesi
AK Parti’de 998 gün sonra ikinci Erdoğan dönemi başladı.
 
Baskent’te büyük bir coşku içinde 3. olağanüstü genel kurul yapıldı. Genel Kurul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden AK Parti’nin başına geçti. Herkesin en çok merak ettiği “Merkez Karar Yürütme Kurulu”nda kimlerin yer alacağıydı. Özellikle Kayseri ayağında bir çok isimden
bahsediliyordu. Bir önceki MKYK’de yer alan isimler saf dışı kaldı.
 
Bunların başında da Ayhan Ogan ve Yasar Karayel geliyor.
 
Ama Karayel’in oğlu Emrah Karayel Kayseri adına listede yer alan tek isim oldu. Ayrıca Burhan Kuzu da her zamanki gibi MKYK’de yer alan bir diğer Kayserili oldu. Bundan sonrası için gözler oluşturulması muhtemel olan yeni Bakanlar Kurulu’na çevrildi.
 
Elbette kabinede de değişiklikler olacak. Mevut kabinede yıldızı parlayan üç isime dokunulacak mi, bilemiyorum. Ama hali hazırdaki hükümette üç bakanın hakkini teslim etmek gerekiyor.
 
Yeteri sayıda MKYK'ye giremeyen Kayseri, gözünü yeni kabineye çevirdi.
 
Öne çıkan çalışmaları ile hep dikkat çektiler. Bunlar; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Dışişleri, Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki...
 
Vatandaşın gördüğü bu.
 
Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın insiyatifini hangi yönde kullanacağını bilemiyoruz. Kim gidecek, kim kalacak yakin bir zamanda netlik kazanacak.
 
***
Bin 370 delegenin imzasıyla Genel Başkanlığa tek aday olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “998 gün sonra yine ayni salonda, ‘Nerede kalmıştık’, ‘yeniden bir aradayız” diyerek partililere seslendi.
 
MKYK listesinde sürpriz isimler de yer aldı.
 
Mesela; Efkan Ala...
 
15 Temmuz ihaneti sırasında İçişleri Bakanlığı’nı yürütüyordu. Daha sonra apar topar görevden alindi ya da istifa ettirildi.
 
Hatta; bir çok dedikodu da dillendirdildi
 
Efkan Ala ile ilgili.
 
Bugün gelinen noktada AK Parti’nin en üst komuta kademesinde yer alması bir çok çevrede şaşkınlık yaratmış durumda.
 
***
Biz gelelim Kayseri ayağına.
 
Hatırlarsanız 16 Nisan referandumu sonrası için de bir çok beklenti söz konusuydu. Özellikle FETÖ operasyonları kapsamında bir çok siyasi, kamu kurum ve kurulusuna dokunulacağı yönünde düşünceler sesli dillendirilmişti.
 
Simdi de farklı bir durum söz konusu degil.
 
Cumhurbaşkanının AK Parti’nin basına geçmesi ile “eline satiri alacak bir çok teşkilat ile belediyeleri kılıçtan geçirecek...” görüsü hakim.
 
Böyle bir beklenti var mi, var. Özellikle Kayseri’de parti içinde mevcut yönetim ve belediye başkanlarına muhalif olan kesimlerin bu anlamda ciddi bir çalışma içinde olduğunu biliyoruz.
 
Sonuç ne olur bilemeyiz, ama olası yeni kabine sonrası bazı değişiklikler yaşanacak gibi.
 
Bekleyip, göreceğiz.
 
GÜNÜN SÖZÜ
 
Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol. Mevlana
 
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır