menüler
HAVA DURUMU

KİMLER ADAY?

Metin KÖSEDAĞ
Metin KÖSEDAĞ
04 Kasım 2018, Pazar

Yerel seçim tarihi yaklaştıkça, siyasi kulislerdeki çalkantı da artıyor.

Hangi ismin yeniden aday yapılmayacağı, hangi isimlerin aday yapılacağı ile ilgili o kadar çok senaryo yazılıyor ki, bir süre sonra insanlar dönüp kendileri de bu senaryolara inanmaya başlıyor.

Şu bir gerçek ki, parti liderleri dışında hangi isimlerin aday olup olmayacağını kimsenin bilme şansı şimdilik yok.

Ama yine de partilerin il teşkilatları, milletvekilleri ve partinin ileri gelenleri, kendi çaplarında bazı hesaplar girişimler yapmaya çalışıyorlar.

AK Parti’nin Kayseri’de hangi isimlerle yola devam edeceği, şu sıralarda en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in devam edip etmeyeceği şehrin ana gündem maddelerinden biri. Konuşulan senaryolara göre Çelik büyük ihtimalle yeniden aday gösterilecek. Ama gösterilmezse yerine Memduh Büyükkılıç olacak. Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu’nun Büyükşehir’de aday gösterilme ihtimali az da olsa var. Yine de eski bakanlar ve milletvekilleri, Büyükşehir Belediyesi için alternatif isim arayışını sürdürüyorlar. MHP’den de Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için sadece Bakir Ersoy’un adı geçiyor. Milletvekilliğinden istifa etmesi gerekmediği için Ersoy’un da burada kaybedeceği bir şey yok. MHP’nin Büyükşehir’de en çok oyu Ersoy ile alacağına dair şehirde genel bir kanaat oluşmuş durumda.

Melikgazi Belediyesi ile ilgili de çok farklı isimler geçiyor. Mevcut Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir’e aday gösterilirse, Melikgazi’ye AK Parti tarafından şuana kadar aday olmayan yeni bir ismin çıkarılacağı ifade ediliyor. Eğer Büyükşehir formülü olmazsa Büyükkılıç, bir dönem daha Melikgazi’de kalacak. MHP’nin Melikgazi adayı ise Mehmet Özmen olarak gözüküyor. İlerleyen zamanlarda kamuoyunun tanıdığı başka isimler çıkarsa, burada da denklem değişebilir.

Kocasinan’da AK Parti’nin Çolakbayrakdar’la devam etme ihtimali çok yüksek. Ama partinin bazı ileri gelenleri, burada da değişim istiyor. Kendilerine yakın olan isimleri aday göstermek için yoğun gayret gösteriyorlar. MHP’nin Kocasinan adayının ise Kazım Yücel olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu süreçte en çok konuşulan ilçelerin başında Talas geliyor. Talas’ta AK Parti Palancıoğlu ile büyük ölçüde devam etme kararında. Ama Palancıoğlu’nun başka bir yere kaydırılması durumu da var. Palancıoğlu olmazsa, Mustafa Yalçın veya Hayri Naziksoy formülü konuşulacak gibi görünüyor. MHP’nin Talas adayı da çok büyük ölçüde kesinleşti gibi. Talas Eski Belediye Başkanı Rifat Yıldırım’ın MHP’den aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yıldırım’ın yıllarca siyaset yaptığı AK Parti’yi bırakıp bırakmayacağı bilinmiyor ama adaylık konusunda görüşmeler yaptığı kamuoyuna yansıdı.

Bugün belediye başkan adaylığı ve meclis üyesi adaylığı için başvurular başladı. Yapılan başvurulara bakıp, daha sağlıklı yorumlarda bulunmak mümkün olacak.

Başta da söylediğim gibi, bu ihtimallerin hepsi kamuoyunda konuşulan senaryolar.

Bir kısmı gerçekleşecek bir kısmı da laftan ibaret kalacak.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır