menüler
HAVA DURUMU

Her şeyin başı eğitim, ya sonu...!

Metin KÖSEDAĞ
Metin KÖSEDAĞ
03 Temmuz 2017, Pazartesi
TÜRKİYE’de neden iyi sporcu yetişmiyor.Yıllardır tartışılan en önemli konulardan biridir.Bu konuda çokça düşündüm, kafa yordum. 
 
Togo, Ekvador gibi ülkelerin bile üst düzey kulüplerde oynayan oyuncuları varken, bizler oyucu ithal edemiyoruz. 
 
Neden başarılı bir kuşak yetiştirmişken yerine yıllardır başka sporcular koyamıyoruz. 
 
Neden yabancı birilerine milli formayı vermek zorunda kalıyoruz.Bir yerde iyi bir eğitim verilmiyorsa doğrudan suçlu eğitmendir. Ama; söz konusu Türkiye’de altyapı eğitimi olunca işler biraz değişiyor. Bir de klişe olmuş “fazla şans verilmeme” durumu var. 
 
Çok iyi bir eğitim verildiği kanaatinde değilim kulüp altyapılarında. Şu da bir gerçek ki, eğitimsiz bir sporcu nesli yetiştiriyoruz. 
 
Genç sporcu adaylarımız eğitim ile spor arası bir tercih yapmak zorunda bırakılıyor. Zekâ seviyesi yerinde olanları eğitimlerine devam ederken, okulda başarılarından ümit kesilmiş olanları da sporcu hayatına devam ediyor. Şu bir gerçek ki yüksek öğrenimin bir bireye kattığı en önemli özellik ona verdiği eğitim değil, hayatın ileri kısımlarında ona yeni şeyler öğrenebilme yeteneğidir. Bu da benim gördüğüm genç sporcularımızın gelişiminin 23-24 yaşından sonra durmasına neden oluyor. 
 
Jose Mourinho, İnter’in başına geçtiğinde Lampard’ı takıma transfer ettirmek istemiş, bunun sebebi de şöyle açıklamıştır: “Lmapard sürekli kendisini geliştirmeye çalışan bir oyuncu. Bir maçta sol ayağına gelen voleyi gole çeviremediği için bir antrenman sonrası yarım saat vole çalışmıştı.” demesi manidardır. Frikikleri ile ünlü Pierre van Hooijdonk’un futbola ilk başladığı günlerde günde 3 saat frikik çalışması da örnek verilebilir.Ama ya bizdeki durum nedir.
 
"Bizde eğitimden ziyade şan, şöhret ve para daha ağır basıyor"
 
Adam A takıma yükseldi mi “Tamam oldum” havası ile yanından geçilmez olur.
 
Hele de kazaran bir Milli takıma seçildi mi tamam.Artık onun için her şey tamamdır, gelinen son noktaya yükselmiştir.Ama; öyle olmadığı da bir geçektir. 
Çünkü; bizdeki eğitimden ziyade şan, şöhret ve para daha ağır basıyor.Genç yaşta bunları elde edenleri tut tutabilirsen.Sonuç olarak her şeyin başı eğitim, ama bunun sonunu de eğitimle bitiremediğiniz zaman hayatınızdaki sıkıntılar karşınıza duvar gibi çıkar.
 
Özellikle son yıllarda geçmişin “şanşöhret” sporcularının bugünkü durumu en canlı örnek olarak karşımıza çıkıyor.
 
GÜNÜN SÖZÜ
 
Acelenin meyvesi yanlışlıktır. Hz. Ali (RA)

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır