menüler
HAVA DURUMU

ORGANİZE İŞLER BUNLAR

Kemal GÖNEN
Kemal GÖNEN
21 Temmuz 2018, Cumartesi
Kayseri bir sanayi şehri, içerisinde binlerce firma barındıran organize sanayi bölgesi, serbest bölge ile birlikte özellikle mobilya sektörü şehrin ekonomisinin can damarlarından bir tanesi. Sizlere bugünki yazımda mobilya sektörünün sorunlarından bahsetmek istiyorum. Sektör şehrin ekonomisinin can damarlarından biri olduğuna göre bu sektörün sorunları da elbet tüm şehri ilgilendirecektir.
 
Ülkemizin yaşadığı büyük travmalardan biri olan kara gün 15 Temmuz’dan Kayseri sanayisi ve mobilya sektörü de nasibini aldı. Genel siyasi ve ekonomik sorunlara ilave olarak şehrimizde Boydak grubuna kayyum atanması sektör açısından işlerin seyrini değiştirdi. Yeni yönetim farklı bir satış ve karlılık stratejisi izleyerek fiyatları aşağı çekti. Alım gücü olarak orta ölçekli firmalara göre daha avantajlı olan holding neredeyse orta ölçekli firmaların maliyetinin altında fiyatlarla ürün satmaya başladı. Görüştüğüm birçok mobilya firması sahibi, bu fiyat politikası ile rekabet etmemiz imkansız, bırakın rekabet etmeyi mağazada bu fiyatları görsem bende bu fiyatlarla onların ürününü tercih ederim diyenler oldu.
 
Şimdi bu satırlara daha önce olduğu gibi holding zarar etmiyor ve hatta karlılığını artırdı gibi cevaplar verilebilir fakat bu sonucu değiştirmiyor.
 
Yıllardır bu sektörün içerisinde olan insanlar daha önce böyle bir sorun ile karşılaşmamıştı. Grubunuzun kârlı olması gayet doğaldır, grup içerisinde kar marjı yüksek, diğer kuruluşlarınızdaki zarar veya az kazancı absorve edecek birçok tesisiniz var. Orta ölçekli bir mobilya firmasında aynı imkanlar yok.
 
Sektörün son zamanlarda karşılaştığı ikinci bir sorun ise erken seçimin gündeme geldiği günlerde, ekonomideki problemler, döviz kurlarındaki ani artışlar gibi sebeplerle meydana gelen hammadde fiyatlarındaki yağmur gibi zamlar. Bu zamlar bugün için hala devam ediyor buna bağlı olarak ta tedarik zorlukları işin cabası. Mobilya üreticileri neredeyse her gün gelen zam fakslarından yılmış durumda.
 
Gelen zamlarla birlikte yeniden maliyet hesabı yapıp, ürünlerinin fiyatlarına zam yapmak zorunda kalıyorlar fakat bu zamları müşterilerine yansıtmakta zorluk çekiyorlar. Aynı durum ikinci bir zamda tekrar yaşanıyor.
 
Hammadde fiyatların da yüzde yüzü aşan zamlar üreticinin belini bükmüş durumda.
 
Sektör organizasyonu olarak Kaymos ve Mosder dernekleri var. Son aylarda değişen yönetim ile birlikte Kaymos başkanı Tuncay Sabuncu bey sektör için bir şeyler yapmaya çabalıyor. Bulunduğu ortamlarda sektör sorunlarını dile getiriyor fakat gördüğümüz kadarı ile bu işte yalnız kalıyor.
 
Yan sanayisi ile birlikte şehrin ticaret noktasında ana damarlarından biri olan bir sektör için bu şehrin sanayi odası, ticaret odası, ticaret borsası gibi kurumları, milletvekilleri ne yapar ?
 
Sizlerin bu sektörün gidişatı için bugün yaşadığı adı konmayan kriz veya belirsizlik ortamı için söyleyeceğiniz bir şeyler var mıdır ? Sektörün yol haritasında, geleceğinde sanayicilere ışık tutacak, ileriyi görmesinde bir el feneri vazifesi görecek, plan veya projeleriniz var mıdır ?
 
Yoksa bizim diğer esnafımızın, diğer sektörlerimizin varlığı bize yeter deyip sorunları görmezden mi geleceksiniz.
 
Geçtiğimiz dönemlerde OSB Başkanı Tahir Nursaçan beyin bazı serzenişleri olmuştu ; Kayseri’li işini bilir denilerek devlet yardımları ve teşvikler konusunda hep geride bırakıldığımızı ima etmişti.
 
Sayın valimizde birkaç gün önce bir beyanatında sanayicilerimize 5 Milyar dolar ihracatı hedefleyin demişti. Sayın valim hedefiniz çok güzel, iç açıcı ama öncelikle bu sektörün ayakta kalması gerekir. Daha sonra bu hedefe ulaşmak için yukarıda da belirttiğim gibi sektöre yol gösterecek, yeni hedefler belirleyecek, yardımcı olacak çalışmaların şehrin ilgili bütün kurumları ile birlikte ivedi olarak ve organize bir şekilde yapılması gerekir.
 
KAYMOS Başkanı Tuncay bey geçtiğimiz günlerde yerli otomobilin koltuklarını üretmeye talibiz diye bir çıkışı olmuştu.
 
Şehrin kurumları, odaları, sektör temsilcileri bir araya gelerek bu işe talip olurlarsa neden olmasın ?
 
Şehrin ekonomisine, ticaretine yeni bir soluk getirmez mi ? Buna benzer projeler belirttiğiniz hedefe ulaşmada kolaylık sağlayacaktır.
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır