menüler
HAVA DURUMU

HAYVANLARI SEVİYORUZ AMA İNSANLARA DA AŞIĞIZ

İlhan YILMAZ
İlhan YILMAZ
09 Ocak 2019, Çarşamba
Dünya’nın en uygar ülkelerinde bile kesinlikle sokak köpeklerini göremezsiniz. Sokak köpekleriyle dünyanın her yerinde mücadele edilmektedir. Bu mücadeleyi verirlerken hayvan sevgisinden uzak bir ülke mi oldular yani? Tabiki hayır…Onlar hayvan sevgilerini, daha iyi barınaklar yaparak, hayvanların şartlarını iyileştirerek, “Her eve bir sokak köpeği! ”gibi etkinlikler düzenleyerek göstermektedirler. Biz de nasıl peki? Bir papağana uygulanan rezil şiddet olayını günlerce gündemden düşürmüyor, neredeyse pankartları elimize alıp sokaklara çıkacak duruma geliyoruz. Hayvanseverler adını üzerimize bir kıyafet olarak giyip, ortalığı ayağa kaldırıyoruz.14 yaşında daha hayatın başlarında olan yavrumuz sokak köpeklerinin saldırısıyla yaşamını yitirdiğinde susup oturmayı tercih ediyoruz. Burada herkes yavrusunu Mehmet’imizin yerine koysun. -Empati yapmadan bu dünyada yaşamımızı sürdüremeyiz.- 25 köpek sürüsü bir yavrumuzu parçalamış herkes ayrı bir yorum peşinde…Yahu onu,beşi bırakın Mehmet artık yok bir daha da olmayacak! Heyecanla beklediği yarıyıl tatilinde karnesini alamayacak, o çok sevdiği annesinin gözlerine bakıp “Anne seni çok seviyorum biliyor musun?” diyemeyecek, babasının karşısına geçip “Baba büyüdüğümde senin gibi yüreği mert bir adam olacağım.”diye haykıramayacak,hayalleriyle yaşadığı şu kısa hayatında geleceğe dair kurduğu tüm hayalleri sonsuzlukta devam ettirecek.Hala sokak köpekleri hakkında yorum yapıp hala bahanelerle kendini avutanlar görsünler bilsinler ki Mehmet artık yok olmayacak. Hayvan haklarına eyvallah ama her şeyden önce ‘insan hakları’ gündemimiz de olmalıdır.Bu dünyanın yegane temeli İnsandır.
 
Bakara Suresi 29. ayette yeryüzünde her ne varsa hepsinin insan için yaratıldığı beyan edilmektedir.Sokak hayvanlarını da çok seviyoruz kesinlikle onlara zarar verilmemelidir.İnsanların korku içerisinde her an bir şey olacak duygusuyla özgürlüğünü kısıtlayacak halde yaşamaları engellenmelidir. Sokak hayvanları kesinlikle toplatılmalı ve barınaklarda hayatlarını sürdürülmelidir. Bu duruma karşı çıkıp, hayvan haklarını savunuyorum diyerek eleştiri yapan kişilerin gidip o köpekleri sahiplenmeleri ne kadar hayvan sever olduklarını gösterecektir.
 
Hacılar ilçesinde bulunanlarla konuştuğumuzda defalarca Hacılar Belediyesi’ne bu konu hakkında şikayet dilekçesi verdiklerini ve olumsuz yanıt aldıklarını öğrendik.2004 yılında çıkarılan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunun’da belediyelere sokak hayvanlarına sahip çıkma görevi verilmiştir.Hiçbir belediye bu konuda sorumluluğu üstlenemem diyemez. Böyle bir olay olduysa o bölgenin belediyesi tamamen bu sorumluluğu üzerine almalı ve gereken soruşturmayı başlatıp ihmali olan kim varsa gereğini yapmalıdır. Yoksa bu olayların tekrarlanması durumunda halkın güvenini tamamen kaybetmiş ve tepkisini çekmiş olacaktır.
 
Bizler hayvanları çok seviyoruz, onlar bizim dilsiz dostlarımız fakat insanlara da aşığız onlar da bu evrenin yaratılış gayesi.
 
Sokak köpeklerinin saldırısı sonucunda hayatını kaybeden lise öğrencisi Mehmet Özer’in ailesi ve sevenlerine sabırlar diliyor, bu tür olayların tekrarlanmamasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır