menüler
HAVA DURUMU

KIŞ'I 'VİCDANLARIMIZLA' ISITALIM...

Demet YALÇIN
Demet YALÇIN
18 Aralık 2017, Pazartesi
Sonbahar yapraklarını döktü ve kış bütün soğukluğu ile kapımızı çaldı. Haber bültenlerinde kışa özgü manşetler boy göstermeye başladı.
 
Her mevsimin ayrı bir güzelliği var da biz görmüyoruz…
 
Beyaz ölüm, beyaz felaket, kar esareti gibi ifadeleri sık sık duymaya hazır olun. Aslında şöyle bir oturup düşünecek olursak her mevsimde dönemsel haberler bir felaket tellalıdır çalmaya başlıyor. Yaz aylarında çöl sıcakları hayatımızı olumsuz etkiler, bahar aylarında alerjisi olanlar için polenler sıkıntı olur. Sonbahar ruhsal olarak geçiş dönemimiz ve psikolojik olarak tam bir bunalım mevsimidir… Nedense her mevsimde bir sıkıntı var ve biz hiçbir mevsimle barışık olmuyoruz. 
 
Ben kışı severim ama…
 
Gelelim kışın diğer mevsimlere göre biraz daha buruk geçmesinin muhtemel nedenlerine. Mesela ben kışı severim ama sokakta elleri titreyerek mendil satan, tartı elinde bekleyen çocuklardan dolayı yüreğime bir üzüntü çöker. Bir kösede titreyerek tüylerine yapışan kar içinde, yalayarak temizlemeye çalışan köpeğin çaresizliğinden dolayı kış bir buruk hissettirir bana. ... Sıcak bir yer ararken arabanın altına giren, çoğu kez arabanın altında ezilen bir kedinin can vermesinden dolayı kışa değil ama vicdanıma ve sonuçta oluşan çaresizliğime küserim. Her canlılar için yaşaması zor bir mevsimdir Kış. Düşünüyorum da bu kış mevsiminin suçu mu?
 
Mevsimler bahane aslında…
 
Bütün mevsimler içerisinde kış mevsiminin hava şartları üzerindeki etkisi diğer mevsimlere göre daha baskın ve hissedilebilir olduğu için haliyle insan yaşamını zorlaştırıcı bir etkisi var. Fakat ortaya çıkan olumsuzluklardan dolayı kış mevsimini felaketin habercisi, zanlısı olarak lanse edilmesi ya da böyle bir algı oluşturulması ne kadar doğru. Üstelik kışın haber konusu olan birçok konu çözülebilir ve üstesinden gelinebilir olumsuzluklar… 
 
Mevsimler bahane aslında. ‘Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış’. Dışarıda evsiz insanın üşümesi, birçok hayvanın ölmesi, çocukların titrek ellerle bir şeyler satmaya çalışması kışın suçu mu? Her mevsimde böyle manzaralar var. Mevsimin kış olması ve havanın soğuk olması varolan durumu değiştiriyor mu,  biz böyle olayların olmaması ya da en aza indirilmesi için neler yapılabilir diye bir düşünmemiz gerekmiyor mu? 
 
Keşke diyorum öyle bir güzelleşse ki kışın soğuyan yüreklerimiz, dışarda hiçbir hayvan üşümese, ölmese. Öyle bir titrese ki vicdanımız evsiz kimse kalmasa, çocuklar küçük yüreklerinde üşümese, sıcak evlerinde ısınan avuçlarıyla oyunlar oynasalar. O zaman daha bir severim kışı, buruk bir kabullenmiştik ile bakmam temizliğin ve saflığın rengi olan beyaz kar tanelerine.
 
Kar kadar beyaz mevsimler yaşamanız dileğimle…
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır