menüler
HAVA DURUMU

KAZANAMAZSAN KAYBETME

Demet ÖZTÜRK
Demet ÖZTÜRK
05 Aralık 2014, Cuma
Bülent Korkmaz’ın görevi bırakmasının ardından Mustafa Şimşek Özkeş yönetiminde iyi futbol ve farklı skorla adından söz ettiren Mavi-siyahlılar, bu kez Uğur Tütüneker’le Sivas deplasmanında puan ya da puanlar arayacak. Deplasmandan alınacak 3 puan, sıralamada inanılmaz bir rahatlık demek, ama 1 puan da kaybetmekten iyidir.
İlk yarıda son haftalara girilirken, tüm takımlar gibi temsilcimiz Kayseri Erciyesspor’da toplayacağı maksimum puanı toplayıp, ikinci yarıyı stresten ya da korkulu rüyadan uzak geçirmek istiyor.  Bülent Korkmaz’lı dönemde yeterince puan kaybeden ve ‘Tipik beraberlik’ takımı kimliğine bürünen Kayseri Erciyesspor’un kalan sürede bu açığı kapatması, toplayacağı puanlarla tehlikeli bölgeden uzaklaşması şart. Bülent Korkmaz, deplasmanda doğru oynatıyordu, risk almıyor, önce beraberliği düşünüyordu. Ancak, rakip oyundan düştüğünde, galibiyet fırsatı ayağına kadar geldiğinde de kontrollü futbolu abartıyor, takımı geriye yaslayarak 3 puanı elinin tersiyle itiyordu. Sonuçta ligin en fazla beraberlik alan takımıyken alt sıralara demir atmıştı. Erciyesspor deplasmandan puan getirirken, içerde kazanmayı başarsa zaten ilk 5’in içinde olurdu. 
Şimdi Sivasspor’la deplasmanda zorlu bir puan mücadelesi verilecek. Sivasspor da geçen sezonki gücünden uzak. Kırmızı-beyazlılar patlama yapmak, kötü gidişe dur demek istiyor. Dolayısıyla Erciyesspor maçı onlar açısından da son derece önemli. 

ŞANS YANIMIZDA OLSUN
Balıkesirspor maçında alınan farklı galibiyete gölge düşürmek değil amacım ama şans Erciyesspor’un yanındaydı. Mavi-siyahlıların neredeyse her vurduğu gol oldu. Erken gelen goller, hem ilk maçına çıkan teknik kadroyu rahatlattı, hem de futbolcuların özgüvenini artırdı.
Ancak kazanırken de eksiklerinizi ya da yanlışlarınızı görmelisiniz ki, bir sonraki maçta tekrarlanmasın. Balıkesirspor maçında erken skor rahatlığı futbolcuların oyun disiplininden uzaklaşmasına neden oldu. Takım oyunu yerine bireysel futbolu tercih eden Erciyesspor rakibe inanılmaz pozisyonlar da verdi. Sercan ve Gökhan biraz becerikli olsa atılan 4 gol, galibiyeti getirmeye yetmeyebilirdi. Çünkü  sadece ikinci yarıda rakibe en az 4-5 net gol pozisyonu veren Kayseri Erciyesspor’un dağınıklığını Sivasspor affetmeyecektir. 
Top artık Uğur Tütüneker’de, Uğur Hoca’nın ilk yapması gereken futbolcularına özgüven kadar oyun disiplinini de aşılamak olmalı.  Ayrıca saha içi yardımlaşma ve pas yüzdesini yüksek tutmak bu maçta çok önemli. Zira, Sivasspor’un golcüleri,  Balıkesirsporlu futbolcular kadar cömert olmayacaktır. Sivasspor’un sıkıntılı dönemden geçiyor olması ve taraftar baskısı Erciyesspor için avantaj olabilir. Ev sahibi ekip gol geciktikçe, taraftarın homurdanmasıyla da panik yaşayacaktır. Bu fırsatı iyi değerlendirip, sahadan en az 1 puanla ayrılmak, doğru savunma, yüksek pas yüzdesi ve kontratakla olur. Erciyesspor gol yememeyi başaramazsa, ileri uçtaki etkili ayaklarıyla gol bulmakta zorlanmayacaktır. 

ÜÇ KRİTİK MAÇ
Bu hafta Sivas deplasmanında puan arayacak Erciyesspor, ardından Mersin’le yine deplasmanda karşılaşacak ve sonrasında Fenerbahçe’yi sahasında konuk edecek. 3 kritik maçtan çıkartılacak puan, temsilcimizin ilk yarı itibarıyla ligdeki konumunu da büyük ölçüde belirleyecek. Birbirinden zor 3 maç. Ama kazanılabilecek 9 puan. Mavi-siyahlılar bu 9 puanın tamamına talip olmalı, onun için mücadele etmeli. Bunun en az 5’ini cebine koymalı. Gönlümüzden geçen 9 puan. Ama, 5 puan da hiç puandan iyidir.En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır