menüler
HAVA DURUMU

YÜZDE YÜZ YERLİ OLMALI !!!

Ali  TAŞTAN
Ali TAŞTAN
11 Eylül 2018, Salı
Küresel sermaye tarafından Ülke’mize uygulanan ekonomik savaş sonrası, artık hem Devlet hem de millet olarak top yekün mücadele etmenin vakti geldi. Bu mücadele tabi sadece döviz bozdurarak olmaz. Daha bir çok farklı yöntemler geliştirilip uygulanmalıdır.
 
Mesela ekonomik olarak inişli çıkışlı geçirdiğimiz bu dönemde yerli ürün kullanmanın önemini vurgulamayız. Özellikle alış veriş merkezlerindeki raflarda, reyonlarda yüzde yüz Türk malı olan ürünler açıkça okunur şekilde belirtilmelidir.  Vatandaşlarımız yerli ürünlere yönlendirilerek hem satışlar arttırılmalı hem de paramız yurt içinde kalmalıdır.
 
Yerli ürünlerde “ TÜRK MALI “ifadesi çok daha belirgin olmalıdır. Hatta ilgili Bakanlık özel logo üreterek zorunlu kılmalıdır.
Vatandaş alışveriş yaparken hangi ürün yüzde yüz yerli, hangi ürün yüzde 50 yerli bunu bilerek alması yerli ürünlerin cazibesini arttıracaktır.
Özellikle tekstilde ve gıdada iyi bilinen Dünya’ca ünlü markalarla eşdeğer kalitede markalarımız vardır. Vatandaşlarımız bunun bilincine vararak ürünler arasında kıyaslama yapabilirler.
 
Ekonomimizin bu dalgalanmalardan daha az etkilenmesi için yerli üretime teşvikler arttırılmalıdır.
 
Ayrıca ithal mallarda etiketlerde ayırt edici renklerin, logoların bulunması vatandaşın doğru tercihlerine daha fazla katkı sağlaycaktır.
 
Eğer bir Ülke, ekonomide dış saldırılardan daha az etkilenmek istiyorsa, şu iki iyi şeyi yapmalıdır ; Üretim ve ihracat. Bu alanda kendisini geliştirmiş Ülkelere baktığımızda ;
Yıllık ihracat rekoru Almanya ; 1 Trilyon 465 Milyar Dolar,
Çin ; 1Trilyon 428 Milyar Dolar,
ABD ; 1 Trilyon 301 Milyar Dolar,
 
Türkiye ise, son yıllarda ihracat rekoru kırmasına rağmen 157 Milyar Dolar civarındadır.
İşte biz bu makas aralığını ne kadar daraltırsak, o kadar güçlü bir ekonomiye sahip oluruz.
 
İşin özeti ; Üretim, İhracat, Yüzde yüz yerli ürün tercihi…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır