menüler
HAVA DURUMU

KİMLER ADAY OLACAK ?

Ali  TAŞTAN
Ali TAŞTAN
08 Kasım 2018, Perşembe
Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde Belediye Başkanı adayı olmak isteyenler için aday adaylığı takvimi işlemeye devam ediyor.
 
Özellikle herkes Ak Parti'de kimler aday adayı olacak onu gözlemleyip, öyle pozisyon almak istiyor. Ak Parti bu dönem yerel seçimler için aldığı kararı ilk defa uygulamaya koydu. Mevcut Belediye Başkanları aday adaylığı müracatında bulunmayacak, 18 Kasım'da yapılacak temayül yoklamasına da girmeyecekler.
 
Mevcut Belediye Başkanları parti eğer isterse, adaylık müracatı yapabilecekler. Alınan bu karara baktığımızda, değişim oranının yüksek olacağı şeklinde değerlendirmeler yapılıyor. 
 
Başkan Erdoğan'ın son grup toplantısında yaptığı açıklamaları, herkes farklı açılardan değerlendiriyor.
 
Ancak kesin olan bir şey var ki, Başkan Erdoğan, kimsenin gözünün yaşına bakmadan kazanacak adaylarla seçime girmek istiyor. 
 
Hangi isim olursa olsun, adayın konumu ne olursa olsun kazanacağına inandığı anda kimseyi dinlemeyip sahaya sürmek istiyor.
 
Şuana kadar, İstanbul'da Binali Yıldırım, Ankara'da Mehmet Özhaseki, İzmir'de Süleyman Soylu isimleri öne çıkıyor.
 
Kayseri ise, tam bir muamma durumda. Çünkü kimse ne olacağını kestiremiyor. 
 
Özellikle herkesin merakla beklediği Belediyeler ; 
Büyükşehir, Melikgazi, Kocasinan, Talas Belediyeleri. Büyükşehir'de mevcut başkan Mustafa Çelik ve  Memduh Büyükkılıç'ın isimleri öne çıkmış durumda. Melikgazi'ye Mustafa Palancıoğlu'nun ismi geçiyor. Kocasinan'a şuana kadar mevcut başkan Çolakbayraktar dışında herhangi bir isim öne çıkmış değil. Talas için, Tuğba Yörük Öztürk ve Murat Cahit Cıngı'nın isimleri konuşuluyor.
 
 24 Haziran seçimlerinde, listede seçilemeyecek yerde olmasına rağmen sahada iyi bir çalışma performansı ortaya koyan, Tuğba Yörük Öztürk aday adaylığı konusunda henüz kararını vermiş değil.
 
 Ancak Başkan Erdoğan'ın "her şehirde mutlaka kadın adaylarımız olacak" açıklaması, Tuğba hanım gibi diğer kadınlara da cesaret vermiş durumda. 
 
Kayseri tarihinde sanıyorum, şuana kadar hiç kadın Belediye Başkanı görev almadı. Seçmenlerin % 51'ini oluşturan kadınlarda artık bizde kadın aday bekliyoruz, bizimde hakkımız var diyor. Bakalım parti büyükleri bu konuda nasıl bir karar verecekler.
 
Bu seçimde Ak Parti temayül yoklamasında ilk defa, elektronik ortamda oy kullandıracak. Bu sayede belkide yapılacak manüplasyonların önüne geçmiş olunacak. Temayül yoklamasına katılacak her delege bir tuşla oyunu kullanmış olacak.
 
Bu konuda temayül tek başına kriter değil ama, yapılacak anketlere ekstra katkı sağlayacaktır.
 
Başkan Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinde Milletvekili seçimlerinde yaptıkları liste yanlışını, bu sefer yapmayacaklarını açık açık belirtti. 
 
Bu seçimde adayları belirlerken bizzat kendisinin müdahil olacağı, kulislerde konuşuluyor. O yüzden adayları belirlerken bir iki isim üzerine yoğunlaşılması yanlış bir algı olarak değerlendiriliyor.
 
Çünkü bu seçim Ak Parti için, Türk siyasetinin kırılma noktası olarak gözüküyor. Böyle bir tehlikenin farkına varan Başkan Erdoğan " kimse yakınını, akrabasını, eşini dostunu alıp, yanıma gelmesin diyor." 
 
Gerçekten bu seçim Ak Parti kurulduğundan beri gireceği en zor seçim. Ya tamam, ya devam denilecek. Bekleyip görelim...
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır