menüler
HAVA DURUMU

İTTİFAK ADAYLARI ETKİLER Mİ?

Ali  TAŞTAN
Ali TAŞTAN
10 Ekim 2018, Çarşamba
Yerel seçim ittifak görüşmeleri yavaş yavaş belirginleşmeye başladı.
 Resmi görüşmelerinin ikincisini gerçekleştiren Ak Parti ve MHP, Genel Başkan Yardımcıları düzeyinde ittifakın taslağını oluşturmaya çalışıyorlar. 
 
Ancak Yerel İttifak oldukça zor olacağa benziyor. Çünkü ittifak oyları ortak sayılamayacak. Mecburen her parti kendi adayını gösterecek.
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın " gönül ittifakı yapabiliriz." Şeklindeki açıklaması, bu işe kafa yoranları iyice zorlayacağa benziyor.
 
 Her iki partide belli yerlerde aday gösterip, belli yerlerde aday göstermeseler, Türkiye genelinde oy oranları düşecek. Dolayısıyla seçim sonrası muhalefet üzerilerine gelmeye başlayacak. 
 
Öte yandan CHP ve HDP yerel seçimde gayrı resmi ittifak yapmak için, çalışmalarını gizlice yürütmeye devam ediyorlar. Bu seçimde HDP seçmeni Güneydoğu hariç bir çok yerde CHP adayına oy verecektir.
 
 Çünkü hem kayyum riski var, hemde nasıl olsa kazanamayacaklar, en azından CHP adayını kazandırabiliriz diye düşünüyorlar.
İyi Partide Ankara'da CHP ile ittifak yapacak gibi gözüküyor.
 
Ak Parti ve MHP ittifakına büyük bir ihtimal liderler karar verecekler. Ben sadece İstanbul, Ankara ve İzmir'de ittifak olabileceğini düşünüyorum. Bunların dışında her yerde, her iki partide kendi adaylarıyla seçimde yarışacaklardır.
 
Mesela Kayseri'de MHP İl Başkanı Serkan Tok, Büyükşehir adaylarının Milletvekilleri Baki Ersoy olduğunu açıkladı. Tabi son kararı Genel Başkan Devlet Bahçeli verecektir. Sayın Bahçeli'nin, Ersoy'a karşı çıkacağını düşünmüyorum.
 
Akparti ise, ya mevcut Başkan Mustafa Çelik'le yada yeni bir isim belirleyerek seçime girecek. Tabi burada genel merkezin yaptıracağı anketler önem arz edecektir. 
 
Bu seçim Ak Parti açısından şimdiye kadar geçirdiği seçimlerin içerisinde en zor olanıdır. Çünkü seçmeninin karşısına doğru adaylarla çıkamazsa, 30 Mart 2019 sonrasında bir kırılma yaşanabilir. 
 
Çünkü ANAP'ı yerel seçimdeki yaşadığı hezimet sonrası yıktılar. İnşallah Ak Parti'de böyle bir durum yaşanmaz. 
 
 Şuanda Türkiye'nin güçlü bir siyasi iradeye ihtiyacı vardır.  Karar vericiler bu durumları mutlaka dikkate alacaklardır diye düşünüyorum. Bugünlük bu kadar hayırla kalın.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır