menüler
HAVA DURUMU

AK PARTİ'DE KADIN ADAY DÖNEMİ

Ali  TAŞTAN
Ali TAŞTAN
29 Ekim 2018, Pazartesi
Yüksek Seçim Kurulu'nun yerel seçim takvimini açıklamasıyla birlikte, Partiler  Belediye Başkanı adayı belirleme çalmalarını hızlandırdı.
 
Özellikle Ak Parti'de Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan seçim çalışmalarına  ağırlık vermeye başladı. Başkan Erdoğan, geçtiğimiz gün İl Başkanları ile yaptığı toplantıda şu mesajları verdi " Kadın adaylara karşı teşkilat garip davranışlar içerisine girmesin. Bu seçimlerde kadın adaylara ehemmiyet verilecek. Kadın adaylara daha çok yer verin. Onlara öncelik tanıyın."
 
Başkan Erdoğan demek ki daha önceki seçimlerde böyle bir tespit yapmış ki, teşkilatları uyarmak zorunda kalmış. İşin aslına bakılacak olursa, geçmişte kadın adaylara çok az yer verildi. Teşkilatlar kadın adayların öne çıkmasını öyle çokta istemedi. 
Hatta kadın adaylara çoğu zaman konuşma fırsatı bile verilmedi. Kendilerini ifade etmeleri bile istenmedi. Peki bunu neden yaptılar. Yerimiz daralır, koltuklarımıza yeni bir ortak çıkar kaygısını hep yaşadılar.
 
Düşünebiliyormusunuz ? bir Ülke'nin kadın seçmen sayısı % 51,5 ancak temsil etme oranı %30 bile değil. Bu sıkıntıyı gören Başkan Erdoğan bu sefer yerel seçimlerde kadın adaylara daha çok önem vermek istiyor.
 
Mesela Kayseri'de en az üç kadın aday gösterileceği kulislerde konuşuluyor. Kayseri'de Büyükşehir adayı kadın olursa kimse şaşırmasın. Gaziantep gibi bir yerde geçen dönemden başarılı bir kadın Belediye Başkanı örneği varsa, pekala Kayseri'dede olabilir. Fatma Şahin daha ilk dönem Belediye Başkanlığı yapmasına rağmen, Türkiye'nin en başarılı Belediye Başkanları arasında, ilk 10'da sürekli yer alıyor.
 
Aralıklarla İlçe ve İl Başkanları le bir araya gelen Başkan Erdoğan, bu haftada Belediye Meclis Üyelerini de toplayarak seçimlere yönelik değerlendirmelerde bulunacak.
 
 Aday adaylık müracatları, 5 - 12 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bakalım kadın adaylar ne kadar ilgi gösterecek, hep birlikte göreceğiz.
 
Başkan Erdoğan ayrıca, MHP ile yerel seçimlerde ittifak yapılmamasına rağmen milli meselelerde Cumhur İttifakının devam edeceğinin altını çizdi. Bu yüzden teşkilatlarına, MHP ile ilgili söylemler konusunda dikkatli olmaları ve sert söylemler kullanmamaları uyarısında bulundu. 
 
Başkan Erdoğan'ın MHP ile yerel seçimlerde neden ittifak yapmadığını, 31 Mart 2019 akşamı çok daha iyi anlamış olacağız. Bugünlük bu kadar, hayırla kalın... 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır