menüler
HAVA DURUMU

ADAYLAR ZORLANIYOR MU?

Ali  TAŞTAN
Ali TAŞTAN
05 Şubat 2019, Salı
31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için geri sayım sürerken  geldiğimiz nokta itibariyle değerlendirecek olursak, ortada ne seçim havası var, nede heyecanı. Şuana kadar partilerin ve adayların birbirlerini yaptıkları ziyaretler ve sosyal medyadaki bol bol paylaşımlarına tanıklık ettik.
 
Peki neden böyle bir seçim durgunluğu yaşanıyor ?
Vatandaş neden adaylara ilgi göstermiyor ?
Tabi bunun birinci sebebi, vatandaş geçim derdine düştü. Yani vatandaşın önceliği ekonomik sıkıntılardan biran evvel kurtulmak istiyor. Seçimmiş adaymış umurunda bile değil.
 
Bu durumu yaptığı saha çalışmasında tespit eden Ak Parti kurmayları, çalışmalarını Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a iletmiş durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan'da A takımıyla gerekli istişareleri yapıp, pansuman işlerine başladı diyebiliriz.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşın ekonomik sıkıntısını, teşvik ve destek primleri ile çözmek istiyor. Seçime kadar ilave tedbirler aldırarak, vatandaşı rahatlatma yönüne gitmek isteyecektir.
 
Böyle bir durum karşısında Belediye Başkanı adayları da oldukça zorlanıyor diyebiliriz. Çünkü Adaylar nereye giderse gitsin, vatandaş ilk önce yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dem vuruyor. Böyle bir durum karşısında doğal olarak adaylar projelerini anlatmakta zorluk yaşıyorlar.
 
Tabi muhalefet partilerin adayları için bu durum söz konusu değil. Onlar rahatlar bol bol vaat veriyorlar. Hatta ekonomiyi 
bizden başka kimse düzeltemez gibi rahat konuşuyorlar.  
 
Birde adayları seçmenin benimseyip benimsemediği konusuna gelecek olursak ; Seçmen çoğu adayları benimsemedi desek abartmış olamayız. Bunu nedenini partilerin yaptıkları ittifaklara bağlayabiliriz. 
Ak Parti adaylarını MHP tabanının bir kısmı benimsemedi. CHP adaylarını İyi parti ve Saadet tabanı benimsemediler. MHP adaylarının bir kısmını Ak Parti adaylarının bir kısmı kabullenemedi. Böyle olunca da ne partiler, ne adaylar, nede seçmen seçim havasına girebilmiş değil.
 
Seçimleri İl ve Aday bazında değerlendirecek olursak ; Yapılan anketlerde İstanbul'da Ak Parti adayı Binali Yıldırım 2-3 puan önde gözüküyor. Ankara'da ise durum çok karışık durumda. Ak Parti adayı Mehmet Özhaseki, bir yandan kendisini Ankara seçmenine kabul ettirmeye çalışırken, bir yandan da Melih Gökçek'e arasındaki mesafeyi ayarlamaya çalışıyor. Rakibi Mansur Yavaş ise, " Ankara Bebesiyim" sloganıyla işi kolay yönden çözmeye çalışıyor. 
Yapılan anketlerde şuana kadar Mansur Yavaş, Özhaseki karşısında önde gidiyor. Tabi 31 Mart'a kadar daha çok zaman var. Haseki Başkan arayı kapatmaya çalışıyor. 
 
Kayseri boyutunda ise, Cumhur ittifakı adayları sürekli sahadalar. Millet ittifakı adayları ise, henüz organize olamadılar. Kafalarına göre serbest çalışıyorlar. Kayseri'de Büyükşehirde ve Merkez İlçe'lerde sıkıntı gözükmüyor. Ancak doğu İlçe'lerde sıkıntı gözüküyor. Adaylar oldukça zorlanıyor diyebiliriz. 
 
Çünkü oralardaki seçmenler ilk önce adaya partiye bakmıyor. Belediye Başkanı adayı kendi memleketlerinden mi değil mi ona bakıyorlar. Yani eskiden olduğu gibi mikro milliyetçiliğe devam ediyorlar. 
 
Sonuç olarak bakacak olursak, yerel seçimlerde şuana kadar yaşanan tablo böyle. Bakalım önümüzdeki günlerde neler yaşayacağız, neler göreceğiz. Gün ola harman ola....

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır