menüler
HAVA DURUMU

RAMAZAN’da KAYSERİ

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
08 Haziran 2018, Cuma
11 Ayın Sultanı Ramazan ayının yarısını geçip sonuna doğru yaklaştık.
 
Müslüman coğrafyada hayır hasenatın, sevgi ve dayanışmanın, yardımlaşmanın doruğa ulaştığı, gönüllerin birleştiği bu ay Kayseri’de de inancını hayatına aktarmaya çalışan idareci ve insanlarımız tarafından anlamlı bir şekilde idrak edilmeye çalışılıyor.
 
Bir yandan belediyelerimiz şehrimizde yaşayan yerli ve muhacir fakir fukaraya gıda yardımları yapar, farklı mahallelerde vatandaşla iftar sofralarında bir araya gelir, Ramazan Sokağı’nda kültür ve eğlence programlarında çocuklar ve vatandaşlarla birlikte olurken, sivil toplum kuruluşları da hayır hasenatı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmanın gayreti içine girdiler.
 
Diyanet Vakfı, İHH, Verenel, Yardımeli, Kızılay, İyilik Der, Hayrat İnsani Yardım Derneği, Erciyes Feneri Derneği, Darülaceze Vakfı, Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği gibi güzide kurumlarımız yurtdışında Arakan Müslümanları başta olmak üzere Asya, Afrika ve Avrupa’nın birçok ülkesine Ramazan ayı içinde maddi ve manevi yardım ulaştırmanın çabası içine girdiler. Hepsini tebrik ediyor, Allah ecrini bol versin diyorum.
 
Bu ayda belediye yetkilileri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının düzenledikleri toplu iftar programlarında farklı toplum kesimleri, idareciler, bürokrasi ve üyeleri ile bir araya gelip kardeşlik ve dayanışma ortamı oluşturmaları millet birliği adına önemli etkinlikler olarak dikkat çekti.
 
Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin fakir fukaraya maddi yardım yapmanın yanında Ramazan Sokağı uygulamasını Kayseri’ye kazandırıp burasını toplumun farklı kesimlerinin bir araya gelip buluştuğu yetişkinler ve çocuklar için ayrı etkinliklerin yapıldığı, farklı fikir, düşünce, gönül adamları ile sanatçıların insanlarımızla bir araya gelme ortamının sağlandığı bir etkinlik merkezi haline getirmesi takdire şayan hizmetlerdir. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik Bey olmak üzere emek veren tüm yetkilileri tebrik ediyorum.
 
Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayraktar, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici ve İncesu Belediye Başkanı Zekeriya Karayol,un ay boyunca her gün ayrı bir mahallede, mahalle halkıyla iftar programında bir araya gelmeleri birlik dayanışma açısından örnek uygulamalar olarak öne çıktı. Hepsinin emeklerine sağlık diyorum.
 
Ramazan’ın son günlerinde toplumumuz verecekleri fitre ve zekatlarla şehrimizde ihtiyaç sahibi olan sayıları 80 binleri geçmiş olan mülteciler ile yerli fakir ve fukarayı sevindirerek bayrama ihtiyaçları temin edilmiş olarak girmelerine vesile olurlarsa millet olarak gönül rahatlığı ile bayrama girmiş oluruz.
 
Yukarıda sayılan güzelliklerin yanında! Toplumumuz tarafından hoş karşılanmayıp keşke bunlar olmasa diye dert yanılan ve acaba bunları önlemenin bir yolu yok mu denen, kültürümüze ve hayat anlayışımıza yakışmayan olaylar da yok değil elbette. Bunlar içinde! İster merkez ister Talas’ta ve diğer mahallelerde teravih vakti eğlence programlarının devam edip camilerin mahzun ve cemaatsiz kalması, şehrimizin farklı yerlerindeki cafeler ve çay bahçelerinin, çay salonlarının sokağa taşarak kaldırımları ve sokakları işgal ederek sanki ramazan gelmemişçesine gün boyu yiyip içilen oyun oynanan milletin gözü önünde çay servisleri yapılan mekanlar haline gelmesi dini bütün toplumumuz
 
tarafından tasvip görmeyen uygulamalar olmuştur. Ve milletimiz bunları önlemenin bir yolu yok mu. Müftülüklerimiz ve belediyelerimiz buna bir çözüm bulamazlar mı, ellerini ayaklarını bağlayan neler var? Diye dert yanıyorlar.
 
Belki belediyeler alacağı bazı tedbirlerle, müftülüklerimiz vaazlarda ve namazlarda yapacakları uyarılarla bu olumsuzluklara bir nebzede olsa çözüm olabilirler diye düşünüyorum.
 
Ramazan ayı sonunda Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ve Millet Meclisi seçimlerinin de yapılacak olması bu ayda iftar buluşmaları, ramazan sokakları ve etkinliklerini siyasilerinde sık sık ziyaret ettiği mekanlar haline getirdi. Onlarda fırsattan istifade ramazan ortamlarında milletimizle bir araya gelerek planlarını programlarını anlatmanın fırsatını buldular ve buluyorlar. Ramazan sonunda Ramazan Bayramına kazasız belasız ulaşmak bizlere nasip olsun. Mübarek Ramazan Bayramınız ümmeti Müslümana hayır getirsin. 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri hayırlı geleceğe vesile olacak şekilde sonuçlansın.
 
Selam ve Dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır