menüler
HAVA DURUMU

KAYSERİ KUDÜS SEVDALILARI PLATFORMU

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
23 Aralık 2017, Cumartesi
KUDÜS hepimizin bildiği gibi 3 semavi dinin kutsal mekanlarınınbulunduğu (Müslümanlık-Hristiyanlık-Musevilik) Müslümanların ilk kıblesi MESCİD-İ AKSA’yı bağrında barındıran kadim bir insanlık mirasıdır.
 
Hz.Ömer döneminde anahtarları teslim edilmek suretiyle Müslümanların idaresine bırakılan bu kadim şehir, o günden bugüne 90 yıl kadar süren haçlı esareti, 1. Dünya savaşı sonunda başlayan İngiliz esareti ve arkasından gelen İsrail esareti dışında kalan yüzyıllar boyunca insanların esenlik ve güvenlik içinde yaşadığı bir belde olmuştur.
 
Esenlik yurdu olarak hayatın devam ettiği zamanlarda, Müslümanlar, Museviler ve Hıristiyanlar huzurlu bir hayat yaşamışlar hiçbir zaman can, mal, nesil ve ibadet hürriyetleri zarar görmemiştir.
 
İsrail’in 1967 Arap-İsrail savaşında zorla işgal ettiği KUDÜS, o günden bugüne işgal altında olup Müslümanlar esir muamelesi görüp her türlü haksızlık ve zulme maruz kalıyorlar. MESCİD-İ AKSA’ya girmeleri, ibadet yapmaları, kutsal mekanları ziyaretleri çoğu zaman işgalci İsrail tarafından engelleniyor.
 
2017 Ağustos ayında! MESCİD-İ AKSA’nın İsrail askerleri tarafından işgal edilmesi, buraya ibadete gelen Müslümanların ibadetten men edilip bir kısmının şehit edilip, bir kısmının darp edilip yaralanması, bir kısmının da tutuklanması üzerine dünyanın bir çok yerinde Müslüman toplumlar olayı protesto etmek için gösteriler yaptılar. İsrail’in yaptığı insanlık dışı muamelelere karşı çıktılar.
 
Devletler bazında bu olaya en çok tepki gösteren ülke Türkiye oldu. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar düzeyinde olaya karşı çıkıp tepki gösterildi. Sivil toplum kuruluşları ve Türkiye halkı yaptıkları mitingler, gösteriler, paneller ve dualarla zulüm altındaki Kudüs Müslümanlarının yanında olduklarını gösterdiler.
 
Bu olaylar sonunda Kayseri’de de!KUDÜS ve MESCİD-İ AKSA’ya sahip çıkmak yönünde girişimler başladı. Bir çok sivil toplum kuruluşu ve vatandaş KUDÜS’ü, MESCİD-İ AKSA’yı ve bölgedeki diğer kutsal mekanları ziyaret için turlar düzenlemeye başladılar.
 
O günlerde olay Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları Platformununda gündemine geldi. Yapılan istişari toplantılarda KUDÜS davasına sahip çıkmak, buradaki İsrail işgalinin bitmesi için farkındalık oluşturmak için çareler aranmaya başlandı. Sonunda MÜSİAD Kayseri Şubesi bir ekip oluşturarak Kudüs ziyaretini gerçekleştirdi, MESCİD-İ AKSA’ya sahip çıktı. Allah Kabul etsin. Ardından MAZLUMDER Kayseri Şubesi üye ve gönüllülerinden oluşturduğu bir ekiple KUDÜS’e bir ziyaret düzenleyerek bu şehirde kutsal mekanlar EL-HALİL, YAFA ve ERİHA gibi şehirleri de kapsayan bir gezi gerçekleştirdi.
 
Bu ziyaretlerin başladığı zaman diliminde yıllardır Evliya Çelebi misali sık sık KUDÜS ve MESCİD-İ AKSA’yı ziyaret için gidip gelen Faruk AKSEBZECİ ağabeyin rehberlik ettiği Gönüllüler grubu Kayseri’de Kudüs Gönüllüleri Platformu oluşturmak için kolları sıvayıp yola çıktılar.
 
İçlerinde Av. Ferhat ÇAKIR, Av. Fevzi KONAÇ, İş Adamı Nedim OLGUNHARPUTLU’nun da bulunduğu bu grup 3 aylık bir çalışmanın sonunda kurulacak platformu ete kemiğe büründürme aşamasına getirdiler.
 
İlk toplantısını Kocasinan Belediyesi eski Başkanı Bekir YILDIZ’ın (Bekir ağabey) katkılarıyla Kayseri ve Civarı Elektrik kurumunda yapan gönüllüler ekibi, ikinci toplantısını MAZLUMDER Kayseri Şubesi’nin ev sahipliğinde Kocasinan Parkı içerisindeki Mimarsinan Cafe’de yaptı.
 
Son toplantı ile önemli mesafe kat eden Kayseri Kudüs Gönüllüleri Platformu, nasip olursa kısa zamanda tüzüğünü hazırlayıp geçici yönetim listesiyle birlikte İl Dernekler Müdürlüğü’ne teslime edecek.
 
KUDÜS, MESCİD-İ AKSA ve FİLİSTİN’in tanıtılması bu kutsal mekanlar hakkında bilgilenme, sahiplenme, farkındalık oluşturma, ziyaretler düzenleme ve bu çalışmaları teşvik etme ve bu konudaki toplumsal bilinci diri tutmayı da hedefleyen platformda! Toplumun her kesiminden insanımızın görev alması önemli bir gerekliliktir.
 
Yakında KAYSERİ toplumunun önüne çıkacağına inandığım, kuruluş aşamasındaki KAYSERİ KUDÜS GÖNÜLLÜLERİ PLATFORMU’na ve bu konuya emek veren tüm arkadaşlara başarılar diliyor.
 
Allah ecrinizi bol versin diyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır