menüler
HAVA DURUMU

İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
13 Aralık 2018, Perşembe
İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) İnsan Hakları münasebetiyle İstanbul Ali Emiri Kültür Merkezinde İnsan Hakları Gecesi düzenleyerek farklı dallarda insan hakları ödülleri dağıttı.
 
9 Aralık Pazar akşamı saat 17.30’da başlayan geceye katılanlar program öncesi MAZLUMDER hanımlar komisyonunun düzenlediği kermesi ziyaret ettiler. İstanbul şubesinin düzenlediği cezaevi mektuplarından oluşan fotoğraf sergisini gezdiler. Geceye MAZLUMDER üye ve gönüllülerinin dışında Özgürder, Asder, Ahidder, Anadolu Platformu, Hasta Hakları Derneği, Hilal Tv, Hukuk Vakfı, İhak, İlke Derneği, Köklü Değişim Dergisi, Mustazafder, Şehir ve Medeniyet Derneği, Yeryüzü İyilik Hareketi, Medeniyet Vakfı gibi sivil toplum kuruluşları Ak Parti, CHP ve Hüdapar temsilcileri, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman ASLAN, Sancaktepe Belediye Başkanı Yusuf UÇAR, TBMM İdare Amiri Hasan TURAN gibi siyasetçilerde geceye katılım sağladılar.
 
Yoğun bir katılım, coşku ve duygusallığın hakim olduğu gecede İstanbul’un dışında Adana, Adıyaman, Ankara, Kayseri gibi MAZLUMDER şubelerinin başkan ve GYK üyeleri de gecede hazır bulundular.
 
MAZLUMDER genel başkanı Ramazan BEYHAN’ın ufuk açıcı, duygu yüklü konuşmasından sonra 2018 yılı insan hakları ödüllerinin takdimi yapıldı. Bu çerçevede
 
1. İnsan Hakları BİREYSEL MÜCADELE ÖDÜLÜ, 18 yaşında bir genç iken cezaevine girip 26 yaşında cezaevinden çıkan, ömrünü cezaevindeki gençlere adayan, 23 cezaevi mağduru gencin manevi babalığını yapan, onlardan oluşan bir tiyatro ekibi kuran, onları geleceğe hazırlamak için çay ocağı işletip tiyatroculuk yapan sanatçı Turgay TANÜLKÜ’ye verildi.
 
2. İnsan Hakları KURUMSAL MÜCADELE ÖDÜLÜ, alt kurumlarıyla birlikte iş ahlakı, girişimcilik, akademik çalışmalar ve yaygın din eğitimi alanında çalışmalar yapıp, stratejik bakışı geliştiren öncü çalışmalarıyla takdir toplayan İLKE DERNEĞİ’ne ve cezaevlerinde bulunan insanlara imkanları ölçüsünde avukat yardımı, maddi yardım ve adli yardımlar yapan, onları topluma kazandırmak için kitap, dergi, gazete ihtiyaçlarını temin ederek ailelerinin ve çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayan VAHDET VAKFI’na verildi.
 
3. İnsan Hakları MEDYA ÖDÜLÜ, 28 Şubat brifingli yargı kararlarıyla 21 yıldan bu yana cezaevinde ömür tüketen mahpusların yeniden yargılanıp özgürlüklerine kavuşmaları için meydanlarda mücadele eden MAZLUMDER’i karda kışta, soğukta sıcakta yalnız bırakmayan TRT KÜRDİ’nin yayın yönetmeni Mustafa EKİCİ ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL kararlarıyla görevlerinden alınıp suçsuzlukları mahkeme kararları ve emniyet kararlarıyla ortaya çıkan mağdurların durumunu eymeden, bükmeden, bükülmeden ortaya koyan yazılarıyla adaletin ve mazlumun yanında yer alan gazeteci Yıldıray OĞUR’a verildi.
 
4. Avukat Aydın DURMUŞ GENÇ HUKUKÇU ÖDÜLÜ, 28 Şubat post modern darbe döneminde başörtü mağdurlarının haklarını korumak için hukuki mücadele veren daha sonra hayatını kaybeden avukat Aydın DURMUŞ adına verilen bu ödül hukuk vakfının mutfağında yetişen tüm genç hukukçuların yeme içme ve beslenmelerine emek veren Havva ŞAHİN’e verildi.
 
5. MAZLUMDER VEFA ÖDÜLÜ MAZLUMDER’in çileli bir yolculuk olan insan hakları mücadelesinde kimsenin MAZLUMDER’in yanında yer almadığı zor dönemlerde kapısını MAZLUMDER’e kapatmayan, MAZLUMDER’in kapısını çalmaktan da geri durmayan İstanbul şube eski başkanlarından şair, yazar Ahmet MERCAN ve MAZLUMDER’in kurucularından ve genel merkez ve Ankara şubesine büyük emekler veren, artık ben yoruldum demeden maddi ve manevi desteğini MAZLUMDER’den esirgemeyip hep onun yanında olan Mehmet ÇOŞKUN’a verildi.
 
Ödüllerin Ankara, İstanbul, Adana, Kayseri gibi yerlerden gelen genel merkez yöneticileri tarafından sahiplerine takdim edildiği gecede grup yürüyüş eserleriyle geceye ayrı bir renk kattı.
 
MAZLUMDER genel merkezi ve İstanbul şubesini anlamlı gece için tebrik ediyorum. Gözlemlerim odur ki MAZLUMDER 2017’de yaptığı olağanüstü genel kurul öncesindeki sıkıntılarını atlatıp kuruluş felsefesine uygun bir rotaya girmiş olup erdemli mücadelesine devam ediyor. Bu konuda emeği geçen tüm gönüldaşlara teşekkür ediyorum. Yolları açık olsun.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır