menüler
HAVA DURUMU

HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
13 Temmuz 2018, Cuma
Tarih kitaplarında okuduğumuz şekliyle geçmişte yaşamış birçok devlet adamı, ulema, akil insanlar ve toplumda öne çıkmış şahsiyetlerin hayatına baktığımızda yerine göre yanılmışlar yanlış yapmışlar, yerine göre de doğru ve isabetli işler yapmışlardır.
 
Bunların içinde ben yanılmam, eksiğim yok, bana yanlış yaptı diyemezsiniz diyen müstağni anlayışlı şahsiyetler çok fazla değildir.
 
Osmanlı padişahlarının kibir, gurur ve müstağnilik hastalığından kurtulmak için özel elemanlar tuttukları (ücretli) bunları gittikleri yol boyuna yerleştirip kendileri oradan geçerken “BÜYÜKLENME PADİŞAHIM SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR.” Diye nida ettirdikleri böylece padişaha Allah’ı hatırlatıp büyüklenme hastalığından kurtulmayı sağladıkları rivayet edilir. İslam tarihinde Hazreti peygamberin vefatından sonra halife olan Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali gibi ilk halifelerin (Hulefa-i Raşidin) halife seçildiklerinde Müslümanlara ilk hitaplarında ben “Allah’ın emri ile hükmettiğim müddetçe bana itaat edin, eğer bundan ayrılırsam itaat etmeyin.” diye tembihatta bulunduğu tarihi kaynaklarla sabittir.
İkinci halife adalet timsali Hattab’ın oğlu Ömer’in( Hz. Ömer) bir gün minberde Müslümanlara hitaben ben Allah’ın emrinden ayrılırsam ne yaparsınız diye sorduğu, bunun karşılığında mescitte bulunan bir sahabenin ayağa kalkarak kılıcını yukarıya kaldırdığı ve “ Seni kılıcımızla düzeltiriz.” Diye cevap verdiği. Hz. Ömer’in ise bu olay karşısında Allaha hamd ederek şükürler olsun beni yanlıştan kurtaracak ve düzeltecek Müslüman bir tebaam var diye cenabı Allaha şükrettiği rivayet olunur.
 
Bir tarihteki Osmanlı padişahlarına, bir de ikinci halife Hattap oğlu Ömer’e bakıyoruz ne güzel örnekler. Biri gururlanma, müstağnileşme hastalığından kurtulmak için en büyüğün Allah olduğunu hatırlatmak için adam tutuyor, bu hatırlatma ile kendine gelmeye çalışıyor, diğeri kendini yanlıştan düzeltmek isteyene teşekkür ediyor, bu imkan için Allaha hamd ediyor.
 
Acaba diyorum bugünkü idarecilerimiz, bürokratlarımız, sivil toplum yöneticilerimiz ve kanaat önderlerimiz de böyle olsalar. Neyi kaybederler, neleri kazanırlar. Ben inanıyorum ki bir şey kaybetmezler ama çok şeyi kazanırlar. Günümüzde devlet adamlarımız, bürokratlarımız, idarecilerimiz, sivil toplum temsilcilerimiz, kanaat önderlerimiz şu işi davranışı yanlış yaptın, böyle olmaz şöyle olursa daha iyi olur diyen halka, sivil toplum temsilcilerine ve diğer olumlu tenkit sahiplerine neden rakip oluyor, ilişkiyi kesip selam vermez oluyor, toplantılarına katılmıyor veya toplantısına davet etmiyor. Böyle olunca da yanlışı hatırlatan, gururlanma kendine gel; sende beşer şaşar bir kulsun diyen, onu günahtan beri kılmak isteyen kimseler etrafında kalmıyor. Bunun karşılığında iyisin, hoşsun, beysin, paşasın, en büyük sensin başka büyük yok diyen menfaatçiler, dalkavuklar, iyi gün dostları etrafında cirit atmaya başlıyor. 
 
Bu durumdaki insanlarımız ellerindeki makam mevkii gittiğinde etraflarındaki iyi gün dostları da toz olup gidiyorlar. Birde bakıyorlar ki etraflarında hatırlarını soracak, onları günahtan beri kılacak ve bunun yollarını hatırlatacak kimsecikler kalmıyor.
 
Dünya hayatı ömürle sınırlı, biz inanıyoruz ki ölümden sonra ahiret hayatı ve hesap günü var. “Orada zerre miskal iyilikte, zerre miskal kötülükte hesaba tabi olup mükafaat ve cezası ne ise insan karşılığını bulacak.” Ey idareciler, ey kanaat önderleri, ey bürokratlar, ey sivil toplum önderleri şunu unutmayalım ki mahkeme kadıya mülk değil, aklımıza başımıza alalım, dünyanın geçici olduğunu aklımızdan çıkarmadan, tüm ön yargılarımızdan arınarak, hesap gününü hiç akıldan çıkarmayarak, müstağnilik hastalığından uzaklaşmaya, bizi uyaran zor günlerimizin dostu uyarıcılara kulak tıkamadan uyarılarını dikkate alıp hayatımızı ve icraatlarımızı güzelleştirmeye, kendimizi düzeltmeye, denetlenebilir olmaya gayret edelim.
 
Unutmayalım bizden büyük Allah var, ahiret var, hesap var, Hattab’ın oğlu Ömer gibi önderimiz var.
Selam ve dua ile
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır