menüler
HAVA DURUMU

5 YAŞINDA İDİM

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
19 Şubat 2018, Pazartesi
MAZLUMDER’in 6 haftadan bu yana şubelerinin bulunduğu illerde adliyeler önünde devam eden 28 Şubat darbe dönemi mağdurları ve mahpuslarının hürriyetlerine kavuşturulması için yaptığı basın açıklamaları 14 şubat Çarşamba günü BOLU, SİVAS, DİYARBAKIR VE BATMAN cezaevleri önünde yapıldı.
 
Sivas cezaevi önünde yapılan açıklamayı Kayseri ve Malatya MAZLUMDER şubeleri organize etti. Sabah erken saatlerde Kayseri ve Malatya’dan yola çıkan MAZLUMDER üyeleri saat 12.30’da Sivas ceza evi önüne ulaştılar. Burada onları Sivas cezaevinde yatmakta olan 1993’te ki Sivas olayları mahkumlarının yakınları ve Mustazaflar derneği Sivas şubesi üyeleri karşıladılar.
 
Burada yapılan 28 şubat mağdurlarına özgürlük çağrısı buluşmasının başında konuşan MAZLUMDER Malatya şube başkanı Mehmet ASLAN, 20 yıldan bu yana uyduruk sorgulamalar ve asılsız belgelerle cezaevinde tutulan 28 şubat dönemi mahpuslarının derhal özgür bırakılmaları talebini dile getirdi.
 
Üzerinden 25 yıla yakın bir zaman geçen Sivas olaylarının sivas ceza evinde yatan mahpuslarından Cafer SOYKÖK’ün oğlu Feyzullah SOYKÖK burada yaptığı konuşmada 28 şubat mahkumlarının yanında Sivas olayları mahkumlarının da bir an önce adil yargılamalarla özgürlüklerine kavuşmalarını talep ettiklerini söyledi. Feyzullah SOYKÖK konuşmasında babasının haksız sorgulama ve yargılama sonucu hapse atıldığında ben 5 yaşında idim şimdi 30 yaşındayım, 25 yıldır babamdan ayrı yaşıyoruz, bir an önce babamın özgür bırakılarak ailemize dönmesini talep ediyoruz dedi.
 
Sivas cezaevi önünde MAZLUMDER adına basın açıklamasını okuyan genel başkan yardımcısı Ahmet TAŞ, 28 şubat döneminde kurulan kumpaslar, hukuksuz ve adaletsiz yargılamalar sonucu hapsedilerek cezaevine konulan mütedeyyin insanların 600 kadarının olayın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen halen cezaevlerinde ömür tükettiklerini bildirdi.
 
TAŞ, konuşmasında bu mağdurları mahkum eden adalet yoksunu hakim ve savcıların 15 Temmuz darbe girişimi olayından sonra tutuklanıp hapse atıldıklarını da bildirerek bir an önce zaman geçirmeden yapılacak hukuki düzenlemelerle 28 şubat mahpuslarının yeniden yargılanıp özgürlüklerine kavuşması için TBMM’ye, Cumhurbaşkanına ve hükümete çağrıda bulunduklarını dile getirdi.
 
MAZLUMDER genel başkan yardımcısı TAŞ, konuşmasının devamında üzerinden 25 yıl geçen Sivas olaylarının bugün yaşları 70’i 80’i bulmuş olan mahpuslarının da ya yeniden yargılanarak yada yaşlılık ve hastalık sebebiyle cumhurbaşkanının yetkisi kullanılarak hürriyetlerine kavuşturulmasını talep ettiklerini söyledi. Tüm mahkûmlara geçmiş olsun dileklerini bildirdi. TAŞ, konuşmasının sonunda Sivas olaylarından 3 gün sonra yaşanan Başbağlar katliamının firarda olan katillerinin de bir an önce yakalanıp adalete teslim edilerek cezalandırılmasını beklediklerini sözlerine ekledi.
 
MAZLUMDER’in 28 şubat darbe dönemi mazlumları için yaptığı açıklamalar 28 Şubat 2018 Çarşamba gününe kadar her Çarşamba devam edecektir. Sivas’ ta ki özgürlük buluşmasına destek veren Malatya şubesine, Kayseri’den katılan Ribat Vakfı, Mirac Kültür Merkezi, Hizmet İş Sendikası, İlim Hikmet Vakfı, ASDER ve Erciyes Kadın Platformu üyelerine, Mazlumder üyelerine, ayrıca Sivas’ta programa destek veren Rahmet derneğine, Mustazaflar derneği Sivas şubesi üyelerine ve Sivas mahkumları yakınlarına hassasiyetleri için teşekkür ediyorum. Allah gayretlerinin sonunu hayreylesin. Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır