menüler
HAVA DURUMU

ŞENER FELAKET SENARYOSU YAZDI

CHP Konya Milletvekili Abdullatif Şener, Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek gündeme yönelik açıklamalarda bulundu. Şener, “Trump’ın tweeti çeşnidir” diyerek ekonomide yaşanan sorunla alakalı olarak felaket senaryosu yazdı.
13 Eylül 2018, Perşembe
CHP Konya Milletvekili Abdullatif Şener, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Parti Meclisi Üyesi Ayça Taşkent ve İl Başkanı Ümit Özer’in cemiyet ziyaretinde ilk sözü alan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, Kayseri basını, dünü ve bugünü ile Gazeteciler Cemiyeti hakkında bilgiler vererek sözü basının yaşadığı sıkıntılara getirdi. Altınkaya, diğer milletvekili ve siyasilere olduğu gibi basının yaşadığı sorunlara ilişkin hazırladığı dosyayı milletvekili Şener’e iletti.
 
FELAKET SENARYOSU YAZDI
 
Ziyarette konuşan CHP Konya Milletvekili Abdullatif Şener, CHP olarak ekonomik krize yönelik parti genel merkezinde bir kriz masası oluşturduklarını ifade ederek krizi sürekli takip ettiklerini dile getirdi. 13 maddelik krize çözüm önerisinin açıklandığını ve iktidara ulaştırdıklarını belirten Şener, dolarda yaşanan artışın doları olmayanı etkilemeyecek bir şey olmadığını ve bütün gelir gruplarını etkileyecek bir süreç olduğunu kaydederek; “Fiyat artışı olacak. Borçluluk nedeni ile pek çok işyeri kapanacak ilerleyen süreçte. İflasları izleyeceğiz. İşsizliğin patladığını göreceğiz. Fiyatların olağanüstü arttığını ve tüm bunların üst üste gelince ekonominin küçüleceğini de göreceğiz. Ekonominin küçülmesi, milli gelirin azalması ise kamu gelirlerini azaltacaktır, bütçe açıkları artacaktır. Devletin de hareket alanını daraltacak, yani hem piyasayı vuracak hem de devlet ekonomisini vuracak bir sürecin içerisindedir Türkiye” dedi.
 
EKONOMİ DOLARİZE OLMUŞ
 
Konuşmalarında Şener; “Dış mihrakların etkisi yok mu var. Her zaman ülkeler birbirini etkiler. Ama akademik hayatımda kullandığım bir cümle vardır; iç dinamikler müsait olmadığı takdirde dış dinamikler etkili olamazlar” diyerek ülkede her alanın dolarize olduğunu, bu kadar dolarize olan ülkede dolar gelir-gider dengesinde bozulmanın büyük sıkıntılar meydana getirdiğini ifade etti. Şener, kendi döneminde dolar geliri olmayan işletmelerin dolar üzerinden borçlanmasının yasak olduğunu, sonrasında ise bunun kalktığını ve dolarize olunduğunu belirtti.
 
BORÇLAR 1 TRİLYON 41 MİLYAR LİRA ARTTI
 
Açıklamalarında Türkiye’nin 467 milyar dolar dış borcu olduğunu ifade eden Şener, kurda 1 kuruşluk artış olduğunda Türkiye’nin borçlarının Türk lirası cinsinden 4 milyar 67 milyon lira arttığını ifade etti. Şener, Bu süreçte dış borçların kur farkı nedeniyle 1 trilyon 41 milyar lira arttığını sözlerine ekledi.
 
TRUMP’IN TWEETİ ÇEŞNİDİR
 
Verdiği bilgilerde yaşanan krizin Trump’ın bir tweeti nedeniyle olmadığını, birkaç ürüne gümrük vergisinin artışının buna neden olmayacağını dile getirerek 2002’deki ekonomik krizde anayasa kitapçığının atılması ile kriz yaşanmasının bir bahane olduğunu örnek gösterdi. Trump’ın tweetinin de buna benzediğini belirten Şener; “Trump’ın tweeti bunu bir çeşnisidir” dedi. 
 
ERBAKAN’A ATIFTA BULUNDU
 
Şener, Başkan Erdoğan’a ekonomi ile ilgili teklifte bulunmasının mümkün olup olmayacağına yönelik gelen bir soru üzerine ise Erbakan’a atıfta bulunarak; “Rahmetli Erbakan’ın bir sözü var; ‘Şafi mezhebinde ihtimaller üzerine fetva verilmez’” dedi ve soruyu yanıtlamaktan kaçındı.
 
ERDOĞAN BANA HEP NAZİK OLDU
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçmişte güzel hukukları olduğunu ve hayatında kendisine en kibar davranan insanın Erdoğan olduğunu dile getiren Şener, şunları söyledi; “Hiç kavga etmedik, aramızda kötü bir şey hiç geçmedi. Bana hep güzel üslup kullanmıştır. Ben geldiğimde dolar 1 lira 60 kuruştu, bıraktığımda 1 lira 10 kuruştu. 1 lira 10 kuruş olarak bıraktığım dolar, şu an 6 lirayı geçti. Asıl sorun, ekonominin yönetiminde. Bu açıdan liyakata önem verilmelidir. Ekonomi düzgün yönetilirse 6 ayda her şey düzelir. Eğer yönetilmezse 3 yıl içinde herkes kavrulur. İntiharlar dinleriz. 3- 5 sene Türkiye bu sıkıntıyı çeker ve herkes yanar. Tabi her kriz döneminde kazananlar vardır. Bunlar rantiyecilerdir; ama üreten, çalışan kesimler kriz dönemlerinde mahvolur. O yüzden biz enerji sarf edenleri korumak için çalışırız. Biz ihracata katkısı olanları düşünmek zorundayız. Bu süreçte bazı eleştiriler olmaz mı? Olur. Memleketi sevmek, eleştiri yapmaktan çekinmemeyi gerektirir. Memleketin bu badireden kurutulması için hangi adımlar varsa o adımları atarız” diye konuştu.
 
TÜRKİYE REFERANDUMDA KAYBETTİ
 
Ziyarette söz alan CHP kayseri Milletvekili Çetin Arık ise Türkiye’nin referandumda kaybettiğini dile getirerek; “Türkiye uçuyor doğru. Ama uçurumdan aşağıya” dedi. Arık yeniden parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğini söyledi. HABER-FOTO: KAAN AKBAŞ

Diğer SİYASET Haberler

 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır