menüler
HAVA DURUMU

Kayseri’deki kanalda canlılar ölüme terk ediliyor

Kayseri’de Sarmısaklı Barajı’ndan gelen su, kanal ile şehrin içinden geçerek Şehir Hastanesi’ne oradan da Karasu Çayı’na dökülürken, kurutma kanalına gelmeden suyun topraklarla kapatıldığı görülüyor. Sulama için yapılan kapatmanın, geri kalan alanlarda canlıların ölmesine neden olduğu ifade ediliyor.
09 Temmuz 2018, Pazartesi
Bölge halkının şikayetçi olduğu duruma yetkililerin de göz yumduğu ve müdahale etmediği ifade edilirken, Devlet Su İşleri yetkilileri göreve davet edildi.
 
CANLILIK BİTİYOR, KOKU OLUYOR
 
Bölge sakinlerinin şikayetlerinde, vahşi sulama nedeniyle Sarmısaklı Barajı’ndan gelen suyun önünün topraklarla kesilmesi sonucu, normalde her zaman su bulunan kanalda su kalmadığı, bu nedenle balıklar başta olmak üzere bütün canlıların ölüme terk edildiği bildirilirken, canlıların ölmesi ile bu canlıların yaydığı kokunun da hissedilir dereceye ulaştığı ifade ediliyor. Bu şekilde canlılığın korunmasının ve kokunun engellenmesinin mümkün olmadığını belirten vatandaşlar, duruma yetkililerin acilen müdahale etmesi gerektiğini söylüyor. 
 
BU ŞEKİLDE KAPATILMASI YASAK 
 
Söz konusu kanal ve su yolunun öncelikli amacının taşkın ile sel kontrolü sağlamak olduğunu dile getiren vatandaşlar, bu türden bir su seti yapılmasının taşkın ve sel durumlarında da tehlike arz ettiğini sözlerine ekleyerek, toprak ile su yolunun, kanalın kapatılmasının yasak olduğunu iddia etti. Vatandaşların bunu ihlal ettiğini, yetkililerin de bu duruma göz yumduğunu paylaşan vatandaşlar, su yolu boyunca bir çok toprak set bulunduğunu ve bunların açılması gerektiğini kaydetti. HABER-FOTO: KAAN AKBAŞ 
 

Diğer YAŞAM Haberler

 
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır