HaberlerKöşe Yazıları
Anasayfa'ya Geri Dön
13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

TÜRKİYE’NİN İMAJI VE TURİZME DARBE

TÜRKİYE’NİN İMAJI VE TURİZME DARBE
13 Eylül 2013 Cuma
11:48
Geçtiğimiz hafta Nevşehir’in Göreme ilçesinde son derece çirkin bir olay yaşandı. Bir sapığın tecavüzüne uğrayan iki Japon turistten biri aldığı bıçak darbeleri sonucunda öldü, biri de can çekişiyor. 
Bu olay ne Nevşehir’de, ne Kayseri’de ne de Türkiye genelinde çok fazla gündeme gelmedi, sorgulanmadı. Ancak bize ulaşan bilgilere göre, olay başta Japonya olmak üzere Uzakdoğu’da büyük yankı uyandırmış. İnsanlar, sırf gezme amacı güden iki masum turistin, böyle vahşice katledilmesine bir anlam veremiyor, bunu yapan insanların nasıl bir ruh halinde olduğunu sorgulamaya çalışıyorlarmış. 
İşin kötü tarafı, bu olaydan birkaç gün önce, bu ülkelerin televizyonlarında, Kapadokya bölgesinde kaçırılan ve günlerce alıkonarak tecavüze uğrayan, iki genç kızın yaşadıklarını anlatan bir belgesel yayınlanmış. Türk makamları, bu belgeselin kötü izlerini silmeye çalışırken, bu olay gerçekleşti.
Görünüşe bakılırsa, bu adi olay, Türkiye’de turistlere yönelik gerçekleşen ne ilk ne de son saldırı olacak.
Daha bundan birkaç ay önce Amerikalı bir turist İstanbul’da benzer bir sona kurban gitmişti. Ondan önce Dünyanın birçok yerini gelinlikle gezip “barış mesajı veren”  İngiliz bir turist, Karadeniz’de hunharca katledilmişti. Bu ve bunun gibi örnekleri daha fazla sıralamak mümkün.
Buna rağmen ne resmi ne de sivil bir kuruluş, “bu olaylar neden oluyor, nasıl engellenir?” diye düşünmüyor ve bir çare arayışına girişmiyor. Her kötülük gibi, imajımızı yerle bir eden, bu tür vakaları da kanıksadık sanki.
Kapadokya Bölgesi yılda 2 milyondan fazla turist ağırlayan bir bölge. Birkaç il, ilçe, belde ve köyün tek geçim kaynağı turizmden elde edilen gelir. Bölgeye gelen turistlerin tamamına yakını ise Japonya ve Uzakdoğu’dan gelen insanlar oluşturuyor. Yani bu insanlar, hem bölge hem de Türkiye için önemli bir geçim kaynağı.
Ancak bu tür olaylar, Türkiye ve Türk insanının imajını yerle bir ettiği gibi, hizmet sektörüne de ağır bir darbe indiriyor. Meseleye “birkaç sapığın yaptığını tüm ülke insanına mal etmemek gerekir” mantığıyla bakmak, sonra olacak olaylara çanak tutmak anlamına da geliyor.
Dünyanın hangi turizm bölgelerinde veya hangi ülkesinde, bu tür sapıklıklar ve bu tür vahşetler yaşanıyor? Önce bunu sorgulamak ve meselenin “bize özgü” yanlarını ortaya koyup, çözümler üretmek gerekiyor.
Kayseri, son yıllarda turizm sektörü için çok önemli yatırımlar yaptı. Özellikle kış turizminin gelişmesi ve şehre ekonomik katkı yapması için büyük paralar, büyük emekler harcandı. Erciyes’in, Dünyanın sayılı kayak ve kış turizm merkezi olması için bütün imkanlar seferber edildi. Kış turizminin yanında, Kültepe-Kaniş ve Kapadokya Bölgesi’ni de içine alan bir turizm konsepti geliştirildi ve yazın Kapadokya’ya gelen turistlerin Kayseri’ye de çekilmesi gibi mantıklı bir hedef ortaya kondu.
 Ama bu tür olaylar, bırakın turistleri Kayseri’ye çekmeyi, Kapadokya’dan bile uzaklaştıracak boyuta ulaştı.


Bu haber toplam 390 defa okundu
Yorum Yazın


KAYSERI
  ÇOK OKUNANLAR
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET OYLAMA
MatbaaKayseri Evden Eve Nakliyat