HaberlerKöşe Yazıları
Anasayfa'ya Geri Dön
13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

Siz hangi hayvansınız?

Siz hangi hayvansınız?
Kayseri Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Nur, veteriner bilimi ile tasavvufu birleştiren ilginç bir çalışmaya imza attı. Nur, Mesnevi’deki hayvan metaforlarını inceledi.
24 Ekim 2012 Çarşamba
11:29

ERÜ Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Nur, Mesnevi’de bulunan 24 hayvan metaforunu inceleyerek, Mevlana’nın hayvan karakterleri üzerinden iyi, kötü ve ahlak kavramlarını ne şekilde açıkladığını ortaya koymaya çalıştığını söyledi. 2 yıl süren çalışmada 26 bin beyiti her bir karakter için tekrar tekrar gözden geçirdiklerini belirten Nur, Mevlana’nın Mesnevi’de filden ayıya, horozdan yılana kadar 24 farklı karakter üzerinden ahlak kavramını anlattığını ifade etti. Veteriner hekim olarak Mesnevi’yi ilk kez 1983 yılında okuduğunu ve söz konusu karakterlerin o zamandan beri ilgisini çektiğini dile getiren Nur, “Veteriner hekim olarak çalışma alanım evcil hayvanlarda hayvan anatomisi, onların damarlarını sinirlerini bulmak, birbirleriyle benzerliklerini ya da farklılıklarını bulmak. Elbette ki bilimsel anlamda bir değerliliği vardır ama bunların insanın ahlaki öğretisine bir katkısı yoktur. Dolayısıyla iyi insan olmak, tabiatı, tarihi ve çevreyi tanrıyı bilmek onu tanımak, hayvanın damarlarındaki sinirlerinin seyrinde biraz zor görünür. Onun mantığını ve felsefesini yakalayabilmek için zenginleşmek gerekiyor. Bu nedenle insan kendisiyle ilgili hakikatleri hangi alanda olursa olsun hangi meslek grubunda olursa olsun sormak zorunda kalıyor. Örneğin Hz. Peygamber efendimizin dualarından bir tanesi böyledir.: 'Yarabbi bana eşyanın hakikatini göster’.Bakın görmek, dışarıdan algılamak farklı bir şey, eşyanın hakikatini bilmek farklı bir şeydir.” diye konuştu.

Türklerin, tarihte atların evcilleştirilmesindeki katkısının bilinmesine rağmen, Mesnevi’de at figürü üzerinde durulmadığını, daha çok binicinin anlatmasının ilgi çekici olduğunu belirten Nur, bazı hayvan metaforları ile ilgili şunları söyledi:

“Mesela aslan metaforunu Allah'ın varlığına birliğine delil aynı zamanda onun gücünün ve kudretinin sembolü olarak gösteriyor. Ama aslan bunun yanında çalışkanlığı ifade ediyor. Fakat çalışkanlık dendiği zaman insanın gecesini gündüzüne katmasının pek fazla öneminin olmadığını da vurguluyor. Bir başka hayvan da yılandır. 'Yılanın ne olduğunu anlatsam kokudan canınız çıkardı' diyor Mesnevi’de. Ve diyor ki, 'ilim bilgi eğer akla vurulursa yılan olur' diyor. Koyun tevekkül sahibi teslim olmuş bir varlığı temsil ediyor. Eğer böyle olursan o zaman ölüm dahi seni mağlup edemez diyor. Çünkü insan hakikate teslim olduğunda onu hiçbir şey mağlup edemez. Mesnevi zaten teslimiyet üzerine kendini sunuyor.” 

Bu haber toplam 2605 defa okundu
Yorum Yazın


Diğer Bilim-Teknoloji Haberleri
'Bilim için çalışıyoruz'
'Bilim için çalışıyoruz'
Betül ve Ziya Eren Genom ve Kök Hücre Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yusuf Özkul, bilim insanlarının rahat çalışabilecekleri bir alan oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.
Tarihin en büyük siber saldırısı
Tarihin en büyük siber saldırısı
Uzmanların 'tarihin en büyük siber saldırısı' olarak nitelediği bir saldırı, dünya çapında interneti yavaşlattı.
Denizlere MOBESE geliyor
Denizlere MOBESE geliyor
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sahil Gözetleme Radar Sistemi Projesi'ni 'deniz MOBESE'si' olarak tanımlayarak 'Denizlerde kara kadar güvenli olacak. İnşallah yasadışı hiç bir şeye izin verilmeyecektir.' dedi.
İnternet güvenliğinde sorun
İnternet güvenliğinde sorun
İnternetin tamamı üzerinde, deyim yerindeyse 'kaçak' olarak yapılan bir güvenlik taraması, milyonlarca cihazın sadece başlangıç ayarlarındaki şifreler ile korunduğunu ortaya çıkardı.
Meteorlara sıkı takip
Meteorlara sıkı takip
NASA, meteor patlamaları ile ilgili detayları paylaşmak ve ABD askeri sensörleri tarafından kaydedilen olayları yayınlamak için internet sitesi kurdu.
 Kayseri Bilim Merkezi’ne 19 milyon lira
Kayseri Bilim Merkezi’ne 19 milyon lira
TÜBİTAK ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi arasında geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan protokol ile kurulması planlanan Kayseri Bilim Merkezi için bir adım daha atılıyor.
Hünnap diyabet ilacı olabilir
Hünnap diyabet ilacı olabilir
ERÜ Mustafa Kılıçer Eczacılık Fakültesi’nde ‘hünnap’ bitkisi ile ilgili yapılan çalışma diyabet hastaları için umut olabilecek.
Apple da hacklendi
Apple da hacklendi
Facebook ve Twiitter’in ardından Amerikan teknoloji devi Apple da hacklendi ancak şirket tarafından yapılan açıklamada hiçbir verinin çalınmadığı belirtildi.
Twitter'dan karakter sınırlaması
Twitter'dan karakter sınırlaması
Twitter, 140 karakterli mesajlarına URL kesintisi yaptı. Bugünden itibaren geçerli olacak uygulama kapsamında orijinal hali veya kısaltılmış hali olsun, tweet’lere eklenen URL’ler mesajın karakter sayısını 118’e düşürecek.
ERÜ’lü bilim insanı otizm tedavisinde çığır açacak
ERÜ’lü bilim insanı otizm tedavisinde çığır açacak
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı öğretim üyesi ve ERÜ Genom Kök Hücre Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yusuf Özkul ve ekibi fareler üzerinde yapacağı deneyle otizme çare bulmayı hedefliyor.
TÜBİTAK desteği ile Türkiye’de bir ilk gerçekleşecek
TÜBİTAK desteği ile Türkiye’de bir ilk gerçekleşecek
Erciyes Üniversitesi Betül Ziya Eren Genom ve Kök Hücre merkezi; Fransa Nice Üniversitesi ve Amerika Boston Üniversitesi ortaklı proje ile epigenetik transgenik hayvan modelleri oluşturulan Türkiye’deki ilk ve tek merkez olacak.
Tavuk yağından biodizel
Tavuk yağından biodizel
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Teknoloji Fakültesi'nde çalışan bilim insanları, tavuk yağı ve hayvan derisinden biodizel üretmeyi başardı. Bu buluşla vatandaşlara tavukların atıklarını sucuk, salam gibi yiyeceklerde yediren gıda teröristlerinin de önüne geçilmiş olacak.
KAYSERI
  ÇOK OKUNANLAR
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET OYLAMA
MatbaaKayseri Evden Eve Nakliyat