HaberlerKöşe Yazıları
Anasayfa'ya Geri Dön
13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

Demiryollarında istihdam niye artmıyor?

Demiryollarında istihdam niye artmıyor?
Demiryol – İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Yakup Aslan, geçmişteki uygulamaları sıraladı ve günümüzdeki politikayı eleştirdi.
19 Ağustos 2013 Pazartesi
11:10
Aslan, "Türkiye’nin nüfusu bundan 35 yıl önce 43 milyon civarındaydı, devlet demir yollarında çalışan işçi sayısı 39 bin, 9 binde geçici mevsimlik işçimiz vardı. Şimdi Türkiye’nin nüfusu 76 milyon, çalışan kadrolu işçi sayımız 12 bin, 2 binde geçici işçimiz var. Gelişmeye paralel olarak istihdam yaratılmıyor. İstihdam meydana getirilmediği için işsizlik artıyor” dedi. 
Demiryol – İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Yakup Aslan, “Demir yolları kurulalı 157 yıl oldu ama son 10 yıl hariç hiçbir ilerleme kaydetmemiş. Bunu belirtmekte fayda var. İlk defa Ankara - Eskişehir elektrikli hızlı treni daha sonra Ankara – Konya hızlı treni hizmet veriyor. 2014 yılı başında da Ankara – İstanbul elektrikli hızlı treni hayata geçecek. Tabi bir ülkenin kalkınması yapılan yatırımlarla göz önünde bulundurulur. Elektrikli hızlı trende bunlardan bir tanesi. Bütün yatırımları ülkede gerçekleştirdiğinizde o ülke kalkınmış demektir. Tabi Türkiye’nin coğrafi özelliği elektrikli hızlı trene gayet müsaittir. Tabi çok güzel gelişmeler oluyor ancak bunun yanında eksikler de var. Türkiye’nin nüfusu bundan 35 yıl önce 43 milyon civarındaydı, devlet demir yollarında çalışan işçi sayısı 39 bin, 9 binde geçici mevsimlik işçimiz vardı. Şimdi Türkiye’nin nüfusu 76 milyon, çalışan kadrolu işçi sayımız 12 bin, 2 binde geçici işçimiz var. Gelişmeye paralel olarak istihdam yaratılmıyor. İstihdam meydana getirilmediği için işsizlik artıyor” diye konuştu.

“HIZLI TRENİN KAYSERİ’YE 2020’DEN ÖNCE GELECEĞİNİ ZANNEDİYORUM”
“Elektrikli trenin biran önce Kayseri’ye gelmesini istiyoruz” diye Aslan, “Kamuoyunda hızlı trenin gelmeyeceği söyleniyor. 2014 yılının sonunda Yerköy’den Sivas istikametine, Erzincan, Erzurum, Kars gibi illerimize gidecek. Yozgat Yerköy Kayseri’ye 150 kilometre uzaklıkta, bu aradaki 150 kilometre mesafede ileride yapılacaktır. Bu belki Nevşehir turizm yolu ile beraber gelecektir. Ne zaman gelecek? Ben hızlı trenin Kayseri’ye 2020’den önce kesinlikle geleceğini zannediyorum. 150 kilometrelik mesafeyi de mutlaka hükümetimiz yapacaktır” şeklinde konuştu.

ASLAN’DAN ‘DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK ANAYURDU DÖRT BAŞTAN’ ŞİİRİNE TEPKİ
Demiryol İş Sendikası olarak 81 vilayete hızlı tren istediklerini belirten Aslan, “Resmi ideolojinin marş haline getirdiği bir şiir vardı. ‘Demir Ağlarla Ördük Anayurdu Dört Baştan’ nereyi örmüşler. 70 sene bu millete yalan söylediler. Buda yalanlardan bir tanesidir. Erzurum’da bir vatandaş bundan 50 – 60 sene önce bir trene biner. İstanbul’a 1 hafta sonra gider. 20 – 30 kilometre süratle Erzurum’dan İstanbul’a 1 haftada gider ve Anadolu’yu dört bir taraftan demir ağlarla örmüş olurlar. Gelişmiş ülkeler 1970’lerde elektrikli hızlı tren hatlarını bitirdiler. O yüzden Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak için Türkiye’nin yılda 60 – 70 milyar doları enerji ile dışarıya gidiyor. Kesinlikle Türkiye bu işi çözmek mecburiyetindedir. O bakımdan yapılan hizmetleri inkar etmek ayıptır, günahtır. Köprüden geçeceksin köprüye karşı çıkacaksın, otobandan geçeceksin otobana karşı çıkacaksın, elektrikli hızlı trene karşı çıkacaksın ve geçeceksin. Türkiye’de artık bu zihniyet sona ermek mecburiyetindedir. Artık insanları yalan, palavra ile kimse kandıramaz. Bu böyle bilinmelidir” ifadelerini kullandı.
Bu haber toplam 431 defa okundu
Yorum Yazın


Diğer Yerel Haberler Haberleri
Gurbetçiler oy kullanmaya başladı
Gurbetçiler oy kullanmaya başladı
Kayseri’de, 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde memleketlerine gelen gurbetçi vatandaşlar oy kullanmaya başladı.
 Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'a bağış
Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'a bağış
AK Parti Kayseri il, ilçe ve gençlik kolları başkanlıkları, Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim kampanyası için açılan hesap numarasına bağışta bulundu.
Kayseri Hobi Bahçeleri tamamen dolu
Kayseri Hobi Bahçeleri tamamen dolu
Şehir hayatının bunaltısından uzaklaşmak ve organik ürünler yetiştirmek isteyen insanların, bu ihtiyaçlarını gidermek adına tasarlanan ve Türkiye'de bir çok şehirde belediyeler tarafından oluşturulan hobi bahçelerine Kayseri'de de rağbet yoğun oldu.
Müftü Maraşlıgil: Günahsız geçen gün bayramdır
Müftü Maraşlıgil: Günahsız geçen gün bayramdır
Kayseri il Müftüsü Ali Maraşlıgil, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle açıklamalarda bulundu.
 Bayram telaşı sıcak hava dinlemedi
Bayram telaşı sıcak hava dinlemedi
Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla vatandaşlar sıcak havalara aldırış etmeden tarihi çarşıları, semt pazarlarını ve alış veriş merkezlerini alışveriş için doldurdu. Tıka basa dolu olan çarşı pazardan alış veriş yapan müşteriler fiyatlardan oldukça memnun.
Bayramda sıcaklıklar 2-3 derece artacak
Bayramda sıcaklıklar 2-3 derece artacak
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre bayram parçalı bulutlu ve açık geçecek. Sıcaklıklar ise en yüksek limitler itibariyle Arefe gününden başlayarak 2-3 derece artacak.
Basın halk ve yönetim arasında bir köprü
Basın halk ve yönetim arasında bir köprü
Kayseri Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ve ailelerinden oluşan yaklaşık 400 kişi, Türk basının da sansürün kaldırılışının 106. yıldönümü münasebetiyle bir restoranda düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi.
Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 49 yaralı
Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 49 yaralı
Kayseri’de yolcu otobüsü şarampole devrildi. Kazada, otobüs içerisinde bulunan 49 kişi yaralandı.
TERÖRİST LİDERLER ÜSTÜN ZEKÂLI
TERÖRİST LİDERLER ÜSTÜN ZEKÂLI
Tekden, Türkiye’deki üstün zekâlı çocukların anlaşılamadığını ve desteklenmediğini bundan dolayı bu çocukların zamanla akıl hastası ve ülkeye zarar veren teröristler olduğunu söyledi.
KAYSERI
  ÇOK OKUNANLAR
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET OYLAMA
MatbaaKayseri Evden Eve Nakliyat