HaberlerKöşe Yazıları
Anasayfa'ya Geri Dön
13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

Demiryollarında istihdam niye artmıyor?

Demiryollarında istihdam niye artmıyor?
Demiryol – İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Yakup Aslan, geçmişteki uygulamaları sıraladı ve günümüzdeki politikayı eleştirdi.
19 Ağustos 2013 Pazartesi
11:10
Aslan, "Türkiye’nin nüfusu bundan 35 yıl önce 43 milyon civarındaydı, devlet demir yollarında çalışan işçi sayısı 39 bin, 9 binde geçici mevsimlik işçimiz vardı. Şimdi Türkiye’nin nüfusu 76 milyon, çalışan kadrolu işçi sayımız 12 bin, 2 binde geçici işçimiz var. Gelişmeye paralel olarak istihdam yaratılmıyor. İstihdam meydana getirilmediği için işsizlik artıyor” dedi. 
Demiryol – İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Yakup Aslan, “Demir yolları kurulalı 157 yıl oldu ama son 10 yıl hariç hiçbir ilerleme kaydetmemiş. Bunu belirtmekte fayda var. İlk defa Ankara - Eskişehir elektrikli hızlı treni daha sonra Ankara – Konya hızlı treni hizmet veriyor. 2014 yılı başında da Ankara – İstanbul elektrikli hızlı treni hayata geçecek. Tabi bir ülkenin kalkınması yapılan yatırımlarla göz önünde bulundurulur. Elektrikli hızlı trende bunlardan bir tanesi. Bütün yatırımları ülkede gerçekleştirdiğinizde o ülke kalkınmış demektir. Tabi Türkiye’nin coğrafi özelliği elektrikli hızlı trene gayet müsaittir. Tabi çok güzel gelişmeler oluyor ancak bunun yanında eksikler de var. Türkiye’nin nüfusu bundan 35 yıl önce 43 milyon civarındaydı, devlet demir yollarında çalışan işçi sayısı 39 bin, 9 binde geçici mevsimlik işçimiz vardı. Şimdi Türkiye’nin nüfusu 76 milyon, çalışan kadrolu işçi sayımız 12 bin, 2 binde geçici işçimiz var. Gelişmeye paralel olarak istihdam yaratılmıyor. İstihdam meydana getirilmediği için işsizlik artıyor” diye konuştu.

“HIZLI TRENİN KAYSERİ’YE 2020’DEN ÖNCE GELECEĞİNİ ZANNEDİYORUM”
“Elektrikli trenin biran önce Kayseri’ye gelmesini istiyoruz” diye Aslan, “Kamuoyunda hızlı trenin gelmeyeceği söyleniyor. 2014 yılının sonunda Yerköy’den Sivas istikametine, Erzincan, Erzurum, Kars gibi illerimize gidecek. Yozgat Yerköy Kayseri’ye 150 kilometre uzaklıkta, bu aradaki 150 kilometre mesafede ileride yapılacaktır. Bu belki Nevşehir turizm yolu ile beraber gelecektir. Ne zaman gelecek? Ben hızlı trenin Kayseri’ye 2020’den önce kesinlikle geleceğini zannediyorum. 150 kilometrelik mesafeyi de mutlaka hükümetimiz yapacaktır” şeklinde konuştu.

ASLAN’DAN ‘DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK ANAYURDU DÖRT BAŞTAN’ ŞİİRİNE TEPKİ
Demiryol İş Sendikası olarak 81 vilayete hızlı tren istediklerini belirten Aslan, “Resmi ideolojinin marş haline getirdiği bir şiir vardı. ‘Demir Ağlarla Ördük Anayurdu Dört Baştan’ nereyi örmüşler. 70 sene bu millete yalan söylediler. Buda yalanlardan bir tanesidir. Erzurum’da bir vatandaş bundan 50 – 60 sene önce bir trene biner. İstanbul’a 1 hafta sonra gider. 20 – 30 kilometre süratle Erzurum’dan İstanbul’a 1 haftada gider ve Anadolu’yu dört bir taraftan demir ağlarla örmüş olurlar. Gelişmiş ülkeler 1970’lerde elektrikli hızlı tren hatlarını bitirdiler. O yüzden Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak için Türkiye’nin yılda 60 – 70 milyar doları enerji ile dışarıya gidiyor. Kesinlikle Türkiye bu işi çözmek mecburiyetindedir. O bakımdan yapılan hizmetleri inkar etmek ayıptır, günahtır. Köprüden geçeceksin köprüye karşı çıkacaksın, otobandan geçeceksin otobana karşı çıkacaksın, elektrikli hızlı trene karşı çıkacaksın ve geçeceksin. Türkiye’de artık bu zihniyet sona ermek mecburiyetindedir. Artık insanları yalan, palavra ile kimse kandıramaz. Bu böyle bilinmelidir” ifadelerini kullandı.
Bu haber toplam 442 defa okundu
Yorum Yazın


Diğer Yerel Haberler Haberleri
Farklı gazetelerde farklı haberler bulunur hale geldi
Farklı gazetelerde farklı haberler bulunur hale geldi
Kayseri Valisi Orhan Düzgün, İl Basın Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Özçekiç ile birlikte Basın İlan Kurumu Kayseri Şube Müdürlüğünü ziyaret etti.
Ayda 200 bin kilovat elektrik üretildi
Ayda 200 bin kilovat elektrik üretildi
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, ülkenin yurt dışına enerji bağımlılığını azalttıklarını söyledi.
Guinness Dünya Rekorunu kırdılar
Guinness Dünya Rekorunu kırdılar
Star Wars Asiler’in dünya lansmanı kapsamında Guinness Dünya Rekoru kırıldı.
Ahilik Haftası kutlanıyor
Ahilik Haftası kutlanıyor
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan Ahilik Haftası kutlamaları, Atatürk anıtına çelenk konularak başladı.
İşkadınının DEİK başarısı
İşkadınının DEİK başarısı
27 yıldır TOBB ve özel sektörün öncülüğünde hükümetten bağımsız olarak çalışmalarını yürüten DEİK’in Ekonomi Bakanlığı’na bağlanmasının ardından yeni belirlenen yönetim kurulu listesine BRN Yatakları Yönetim Kurulu Başkanı Berna İlter de yer aldı.
Kayseri'de 38 belgeli atık toplama firması var
Kayseri'de 38 belgeli atık toplama firması var
Kayseri'de 38 adet tehlikesiz atık toplama belgeli firma bulunduğu belirlendi.
KAYSERİ’NİN KABİRLERE SAYGISI YOK
KAYSERİ’NİN KABİRLERE SAYGISI YOK
Gündüz sevgililerin buluşma yeri, geceleri ise içki alemlerinin yapıldığı tarihi Seyyid Burhaneddin mezarlığı kendisine yapılan saygısızlığı gözler önüne seriyor.
Bu araçtan sağ çıktı
Bu araçtan sağ çıktı
Kayseri’de meydana gelen trafik kazasında hurdaya dönen otomobilin sürücüsü yaralandı.
Kayseri'nin güçlü yönü çok
Kayseri'nin güçlü yönü çok
Büyükşehir Belediyesi'nin 2012-2016 Stratejik Plan'ındaki 'güçlü yönler, fırsatlar, zayıf yönler ve tehditler analiz olan GFZT Analizi'nde güçlü yönünün çok çıktığı kaydedildi.
YABANCI DİL ÖĞRETME EMEKLERİ BOŞA GİDİYOR
YABANCI DİL ÖĞRETME EMEKLERİ BOŞA GİDİYOR
Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Önder Çağıran, Türkiye’de dilin çok fazla öğretilmediğini, sadece gramer ve dilbilgisinin verildiğini böyle olunca da yabancı dil öğrenmenin zor olduğunu söyledi.
Konsolosluk görevlisi Argüç'ün evinde sevinç
Konsolosluk görevlisi Argüç'ün evinde sevinç
Irak Şam İslam Devleti IŞİD örgütü tarafından Irak'ın Musul kentinde rehin alındıktan sonra Türkiye'ye getirilen konsolosluk görevlilerinden ticari ateşe Mehmet Argüç'ün ailesi büyük sevinç yaşıyor.
KAYSERI
  ÇOK OKUNANLAR
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET OYLAMA
MatbaaKayseri Evden Eve Nakliyat