HaberlerKöşe Yazıları
Anasayfa'ya Geri Dön
13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

Demiryollarında istihdam niye artmıyor?

Demiryollarında istihdam niye artmıyor?
Demiryol – İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Yakup Aslan, geçmişteki uygulamaları sıraladı ve günümüzdeki politikayı eleştirdi.
19 Ağustos 2013 Pazartesi
11:10
Aslan, "Türkiye’nin nüfusu bundan 35 yıl önce 43 milyon civarındaydı, devlet demir yollarında çalışan işçi sayısı 39 bin, 9 binde geçici mevsimlik işçimiz vardı. Şimdi Türkiye’nin nüfusu 76 milyon, çalışan kadrolu işçi sayımız 12 bin, 2 binde geçici işçimiz var. Gelişmeye paralel olarak istihdam yaratılmıyor. İstihdam meydana getirilmediği için işsizlik artıyor” dedi. 
Demiryol – İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Yakup Aslan, “Demir yolları kurulalı 157 yıl oldu ama son 10 yıl hariç hiçbir ilerleme kaydetmemiş. Bunu belirtmekte fayda var. İlk defa Ankara - Eskişehir elektrikli hızlı treni daha sonra Ankara – Konya hızlı treni hizmet veriyor. 2014 yılı başında da Ankara – İstanbul elektrikli hızlı treni hayata geçecek. Tabi bir ülkenin kalkınması yapılan yatırımlarla göz önünde bulundurulur. Elektrikli hızlı trende bunlardan bir tanesi. Bütün yatırımları ülkede gerçekleştirdiğinizde o ülke kalkınmış demektir. Tabi Türkiye’nin coğrafi özelliği elektrikli hızlı trene gayet müsaittir. Tabi çok güzel gelişmeler oluyor ancak bunun yanında eksikler de var. Türkiye’nin nüfusu bundan 35 yıl önce 43 milyon civarındaydı, devlet demir yollarında çalışan işçi sayısı 39 bin, 9 binde geçici mevsimlik işçimiz vardı. Şimdi Türkiye’nin nüfusu 76 milyon, çalışan kadrolu işçi sayımız 12 bin, 2 binde geçici işçimiz var. Gelişmeye paralel olarak istihdam yaratılmıyor. İstihdam meydana getirilmediği için işsizlik artıyor” diye konuştu.

“HIZLI TRENİN KAYSERİ’YE 2020’DEN ÖNCE GELECEĞİNİ ZANNEDİYORUM”
“Elektrikli trenin biran önce Kayseri’ye gelmesini istiyoruz” diye Aslan, “Kamuoyunda hızlı trenin gelmeyeceği söyleniyor. 2014 yılının sonunda Yerköy’den Sivas istikametine, Erzincan, Erzurum, Kars gibi illerimize gidecek. Yozgat Yerköy Kayseri’ye 150 kilometre uzaklıkta, bu aradaki 150 kilometre mesafede ileride yapılacaktır. Bu belki Nevşehir turizm yolu ile beraber gelecektir. Ne zaman gelecek? Ben hızlı trenin Kayseri’ye 2020’den önce kesinlikle geleceğini zannediyorum. 150 kilometrelik mesafeyi de mutlaka hükümetimiz yapacaktır” şeklinde konuştu.

ASLAN’DAN ‘DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK ANAYURDU DÖRT BAŞTAN’ ŞİİRİNE TEPKİ
Demiryol İş Sendikası olarak 81 vilayete hızlı tren istediklerini belirten Aslan, “Resmi ideolojinin marş haline getirdiği bir şiir vardı. ‘Demir Ağlarla Ördük Anayurdu Dört Baştan’ nereyi örmüşler. 70 sene bu millete yalan söylediler. Buda yalanlardan bir tanesidir. Erzurum’da bir vatandaş bundan 50 – 60 sene önce bir trene biner. İstanbul’a 1 hafta sonra gider. 20 – 30 kilometre süratle Erzurum’dan İstanbul’a 1 haftada gider ve Anadolu’yu dört bir taraftan demir ağlarla örmüş olurlar. Gelişmiş ülkeler 1970’lerde elektrikli hızlı tren hatlarını bitirdiler. O yüzden Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak için Türkiye’nin yılda 60 – 70 milyar doları enerji ile dışarıya gidiyor. Kesinlikle Türkiye bu işi çözmek mecburiyetindedir. O bakımdan yapılan hizmetleri inkar etmek ayıptır, günahtır. Köprüden geçeceksin köprüye karşı çıkacaksın, otobandan geçeceksin otobana karşı çıkacaksın, elektrikli hızlı trene karşı çıkacaksın ve geçeceksin. Türkiye’de artık bu zihniyet sona ermek mecburiyetindedir. Artık insanları yalan, palavra ile kimse kandıramaz. Bu böyle bilinmelidir” ifadelerini kullandı.
Bu haber toplam 433 defa okundu
Yorum Yazın


Diğer Yerel Haberler Haberleri
Bahçeli, Kayseri'de bayramlaştı
Bahçeli, Kayseri'de bayramlaştı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, vatandaşla bayramlaşmak için Kayseri'ye geldi.
Muhabirlik yok olma tehlikesi yaşıyor
Muhabirlik yok olma tehlikesi yaşıyor
Teknolojinin gelişmesiyle beraber yok olmak üzere olan 10 meslek sıralandı.
Start İncesu ilçesinde başladı
Start İncesu ilçesinde başladı
AK Parti Kayseri teşkilatı, Cumhurbaşkanlığı için seçim startını İncesu ilçesinden verdi.
SUÇLU BİZ OLDUK
SUÇLU BİZ OLDUK
Eskişehir Bağları’nda Suriyelilere yönelik eylemler üzerine açıklama yapan Kayseri Valiliği, mahalle sakinlerini suçladı.
Yahyalı'da et hırsızlığı
Yahyalı'da et hırsızlığı
Kayseri'nin Yahyalı ilçesindeki bir mezbahaneden 12 bin lira değerinde karkas et çalındı.
Çocuklar şeker toplayamaz oldu
Çocuklar şeker toplayamaz oldu
Kayseri’de çocuklar 2009 yılından bu yana şeker toplayamaz oldu.
Yatırımlar masaya yatırıldı
Yatırımlar masaya yatırıldı
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki bayram sonrası bürokratları ile yatırım toplantısı yaptı.
15 kişi bonzaiden kurtulacak
15 kişi bonzaiden kurtulacak
Kayseri'de 15 kişi bonzai kullandığı için tedaviye başvurdu.
Erbil'deki ofisin açılışı bekleyecek
Erbil'deki ofisin açılışı bekleyecek
KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Erbil'deki ofisin açışılını Irak'taki olaylar normalleşene kadar bekleteceğiz, dedi
13 bin öğrenci ile bir ilk
13 bin öğrenci ile bir ilk
Büyükkılıç, bu yıl 13 bin öğrencinin ilk kez Kayseri’ye gelerek eğitim alacağını dolayısı ile Kayseri’nin bir ilim ve bilim merkezi haline geleceğini belirtti.
Küçüklerden büyük duyarlılık
Küçüklerden büyük duyarlılık
Kayseri'de 2 çocuk, Filistin için evlerinin önünde vatandaşlardan yardım topluyor.
KAYSERI
  ÇOK OKUNANLAR
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET OYLAMA
MatbaaKayseri Evden Eve Nakliyat