HaberlerKöşe Yazıları
Anasayfa'ya Geri Dön
13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

Demiryollarında istihdam niye artmıyor?

Demiryollarında istihdam niye artmıyor?
Demiryol – İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Yakup Aslan, geçmişteki uygulamaları sıraladı ve günümüzdeki politikayı eleştirdi.
19 Ağustos 2013 Pazartesi
11:10
Aslan, "Türkiye’nin nüfusu bundan 35 yıl önce 43 milyon civarındaydı, devlet demir yollarında çalışan işçi sayısı 39 bin, 9 binde geçici mevsimlik işçimiz vardı. Şimdi Türkiye’nin nüfusu 76 milyon, çalışan kadrolu işçi sayımız 12 bin, 2 binde geçici işçimiz var. Gelişmeye paralel olarak istihdam yaratılmıyor. İstihdam meydana getirilmediği için işsizlik artıyor” dedi. 
Demiryol – İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Yakup Aslan, “Demir yolları kurulalı 157 yıl oldu ama son 10 yıl hariç hiçbir ilerleme kaydetmemiş. Bunu belirtmekte fayda var. İlk defa Ankara - Eskişehir elektrikli hızlı treni daha sonra Ankara – Konya hızlı treni hizmet veriyor. 2014 yılı başında da Ankara – İstanbul elektrikli hızlı treni hayata geçecek. Tabi bir ülkenin kalkınması yapılan yatırımlarla göz önünde bulundurulur. Elektrikli hızlı trende bunlardan bir tanesi. Bütün yatırımları ülkede gerçekleştirdiğinizde o ülke kalkınmış demektir. Tabi Türkiye’nin coğrafi özelliği elektrikli hızlı trene gayet müsaittir. Tabi çok güzel gelişmeler oluyor ancak bunun yanında eksikler de var. Türkiye’nin nüfusu bundan 35 yıl önce 43 milyon civarındaydı, devlet demir yollarında çalışan işçi sayısı 39 bin, 9 binde geçici mevsimlik işçimiz vardı. Şimdi Türkiye’nin nüfusu 76 milyon, çalışan kadrolu işçi sayımız 12 bin, 2 binde geçici işçimiz var. Gelişmeye paralel olarak istihdam yaratılmıyor. İstihdam meydana getirilmediği için işsizlik artıyor” diye konuştu.

“HIZLI TRENİN KAYSERİ’YE 2020’DEN ÖNCE GELECEĞİNİ ZANNEDİYORUM”
“Elektrikli trenin biran önce Kayseri’ye gelmesini istiyoruz” diye Aslan, “Kamuoyunda hızlı trenin gelmeyeceği söyleniyor. 2014 yılının sonunda Yerköy’den Sivas istikametine, Erzincan, Erzurum, Kars gibi illerimize gidecek. Yozgat Yerköy Kayseri’ye 150 kilometre uzaklıkta, bu aradaki 150 kilometre mesafede ileride yapılacaktır. Bu belki Nevşehir turizm yolu ile beraber gelecektir. Ne zaman gelecek? Ben hızlı trenin Kayseri’ye 2020’den önce kesinlikle geleceğini zannediyorum. 150 kilometrelik mesafeyi de mutlaka hükümetimiz yapacaktır” şeklinde konuştu.

ASLAN’DAN ‘DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK ANAYURDU DÖRT BAŞTAN’ ŞİİRİNE TEPKİ
Demiryol İş Sendikası olarak 81 vilayete hızlı tren istediklerini belirten Aslan, “Resmi ideolojinin marş haline getirdiği bir şiir vardı. ‘Demir Ağlarla Ördük Anayurdu Dört Baştan’ nereyi örmüşler. 70 sene bu millete yalan söylediler. Buda yalanlardan bir tanesidir. Erzurum’da bir vatandaş bundan 50 – 60 sene önce bir trene biner. İstanbul’a 1 hafta sonra gider. 20 – 30 kilometre süratle Erzurum’dan İstanbul’a 1 haftada gider ve Anadolu’yu dört bir taraftan demir ağlarla örmüş olurlar. Gelişmiş ülkeler 1970’lerde elektrikli hızlı tren hatlarını bitirdiler. O yüzden Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak için Türkiye’nin yılda 60 – 70 milyar doları enerji ile dışarıya gidiyor. Kesinlikle Türkiye bu işi çözmek mecburiyetindedir. O bakımdan yapılan hizmetleri inkar etmek ayıptır, günahtır. Köprüden geçeceksin köprüye karşı çıkacaksın, otobandan geçeceksin otobana karşı çıkacaksın, elektrikli hızlı trene karşı çıkacaksın ve geçeceksin. Türkiye’de artık bu zihniyet sona ermek mecburiyetindedir. Artık insanları yalan, palavra ile kimse kandıramaz. Bu böyle bilinmelidir” ifadelerini kullandı.
Bu haber toplam 439 defa okundu
Yorum Yazın


Diğer Yerel Haberler Haberleri
ATM'li modern taksi durakları çoğalıyor
ATM'li modern taksi durakları çoğalıyor
Kayseri Büyükşehir Belediyesi ATM'li modern taksi duraklarını yaygınlaştırıyor.
Selçuklu Müzesi'ne gurbetçi akını
Selçuklu Müzesi'ne gurbetçi akını
Büyükşehir Belediyesi tarafından kültür varlıklarımız arasına katılan Selçuklu Müzesi gurbetçi vatandaşlardan da büyük ilgi görüyor.
51 kilo esrar ele geçirildiği
51 kilo esrar ele geçirildiği
Kayseri Valiliği, Kayseri-Sivas karayolu üzerinde düzenlenen operasyon sonucu 51 kilo 800 gram esrar maddesi ele geçirildiğini açıkladı.
Tarihi han otopark oldu
Tarihi han otopark oldu
Kayseri’de Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından 1724 yılında yaptırılmış olan tarihi Vezir Hanı vatandaşların araçlarını park etmesinden dolayı adeta vezir otoparkına dönüştü.
78'lik paraşütçü
78'lik paraşütçü
Talas'ta 5'incisi düzenlenen Uluslararası Ali Dağı Yamaç Paraşütü Şampiyonası'nda dün ikinci gün heyecanı yaşandı.
ERÜ'de tıbbi ve aromatik bitki üretilecek
ERÜ'de tıbbi ve aromatik bitki üretilecek
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi (ERÜTAM), başta kanser olmak üzere birçok ilacın hammaddesinde kullanılan tıbbi ve aromatik bitki üretimine başladı.
64 dershaneden 4'ü özel okul başvurusu yaptı
64 dershaneden 4'ü özel okul başvurusu yaptı
Kayseri'de, dershanelerin kaldırılması ile ilgili yayınlanan genelge kapsamında özel okula dönüşme başvurusu yapan 4 dershane bulunduğu belirtildi.
Organik pazar büyük ilgi gördü
Organik pazar büyük ilgi gördü
Talas’ta açılan organik ürün pazarına vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.
İyilik yaptı, hayatından oldu
İyilik yaptı, hayatından oldu
Belsin'de, gençler arasında çıkan kavgayı ayırmaya çalışan 43 yaşındaki adam aldığı bıçak darbesiyle hayatını kaybetti.
Heyelan treni raydan çıkardı
Heyelan treni raydan çıkardı
Kayseri’de sel sularının oluşturduğu heyelan mazot taşıyan treni raydan çıkardı.
Minibüs 200 metre sürüklendi
Minibüs 200 metre sürüklendi
Kayseri’de trenin çarptığı minibüs 200 metre sürüklenirken, bacağı sıkışan minibüs sürücüsü yaralı olarak kurtarıldı.
KAYSERI
  ÇOK OKUNANLAR
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET OYLAMA
MatbaaKayseri Evden Eve Nakliyat